В преговорите с Европейската комисия (ЕК) за отделянето на Елекроенергийният системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) националният интерес е бил максимално защитен. Това заяви днес служебният енергиен министър Владимир Малинов пред депутатите в 50-ото Народно събрание (НС) по повод предложението на министерството на енергетиката (МЕ) да изведе Електроенергийния системен оператор ЕАД (ЕСО) и "Булгарстрансгаз" ЕАД от Българския енергиен холдинг ЕАД (БЕХ).

Ще бъде учредена нова холдингова структура, включваща активите и пасивите на ЕСО и "Булгартрансгаз" - двата държавни оператора, като правата на собственост на акциите в капитала на новото ЕАД ще упражнява министърът на енергетиката

Става дума за реформата (обект на преговори по Националния план за възстановяване и устойчивост - НПВУ) - "Подобряване на оперативното управление на държавните предприятия в енергийния сектор". Тази мярка от Министерството на енергетиката намират за приемлив вариант за ЕК.

"С постигнатото в рамките на преговорния процес защитихме максимално националния интерес, защото и двете дружества ще останат част от българската енергетика. Няма да отидат в друго ведомство и министерство, без да омаловажавам тяхната дейност. Ще останат част от българската енергетика и Министерството на енергетиката", каза той на извънредно заседание на парламента за предлаганите промени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и допълването му с нова глава "РиПауърИЮ" (RePowerEU).

След отделянето им двете дружества се предвижда да останат изцяло държавна собственост, добави още служебният министър на енергетиката.

По темата беше изслушан и служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, която каза, че във връзка с преговорите с ЕК за предоговаряне на НПВУ (в частта му за енергетиката) Народното събрание трябва да обсъди възможностите за промени на три свои решения. Първото от тях е именно решението от 12 януари 2023 година, с което правителството беше задължено да предоговори две ключови реформи от НПВУ, а именно "Декарбонизация на енергийния сектор" и ангажимента за отделянето на собствеността на "Булгартрансгаз" ЕАД и ЕСО ЕАД от корпоративната структура на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) ЕАД.

На 31 юли отново пред парламента Петкова съобщи, че като алтернативна мярка с еквивалентен (според МФ) ефект българската страна предложи да се включи ангажимент за нормативни промени в рамката на управлението на БЕХ, изразяващи се в забрана за кръстосано субсидиране между неговите дъщерни дружества в съответствие с принципите на добро управление и Насоките на ОИСР за корпоративното управление на държавните предприятия.

ЕК обаче заяви категорично, според съобщение на МФ, че предложението не представлява реформа с еквивалентен ефект и не може да бъде прието.

Изискването за разделянето на ЕСО и на "Булгартрансгаз" от БЕХ е ключово за ЕК, посочи днес министър Малинов, защото ще даде гаранции, че се премахва възможността за кроссубсидиране между държавните енергийни дружества.

"Това са последните два ключови оператора, които поставят България на изключително важно не само геополитическо, но и геостратегическо място в региона", обясни днес Малинов значението за собствеността върху двете компании.

Плановете на МЕ предвиждат запазване на целия наличен персонал на дружествата от общо над 4000 работни места и запазване на съществуващата структура по отношение на сертифицирането им и изпълнението на техните дейности съгласно действащите европейски регламенти и директиви.