Боян Казанджиев: С три лесни стъпки може да защитите парите си от инфлацията
Iuvo – платформа за P2P лендинг, която дава множество възможности за прогресивно инвестиране и свобода на избора
От създаването си досега платформата е спечелила интереса на близо 30 000 потребители с общо инвестирана сума от над 247 милиона евро. Неин фокус са непрекъснато подобряване на клиентското преживяване, висока възвръщаемост на инвестициите и сигурност.
Iuvo планира отварянето на нови пазари както за кредитните оригинатори, така и за инвеститорите, с фокус върху европейските пазари. През 2022 г. iuvo активно промотира и новия си продукт iuvoUP и ще стартира няколко интеграции с различни решения за електронни портфейли.
За повече подробности относно стратегията на платформата потърсихме за интепрвю Боян Казанджиев - оперативен директор на iuvo. Той е завършил Американския университет в България и има над 10 г. опит в дистанционните продажби и финансите.
- Предложихте нова финансов продукт iuvoUP. Има ли интерес към него и от кого - фирми или физически лица?
- Основният интерес остава от страна на физическите лица. Поради това освен стандратния ни продукт в лева, пуснахме и нов продукт в евро от 19 януари. iuvoUP дава възможност на всички, без значение от дохода им или от финансовите им познания, да накарат парите им да правят пари. Освен по-високите лихви в сравнение с банковите депозити, инвеститорите получават и бърза ликвидност, защото могат по всяко време да получат средствата си при запазване на натрупаната лихва.
- За кого е предназачен този продукт?
- Клиентите на продукта са абсолютно всички - хора със свободни професии, среден и висш мениджмънт. Най-силно разпространен е сред хора със стандартно работно време от 9 до 18 часа и с фиксиран месечен доход. Единственото, което трябва да направят клиентите, е регистрация, преминаване през стандартен процес на верификация, след което да се инвестира сума над минималната от 100 лв. или 100 евро.
- А има ли гаранции, че хората няма да имат загуби от инвестицията си?
- В инвестициите винаги има риск и той определя предполагаемата възвръщаемост. В iuvoUP лихвите на годишна база са 3% за 6-месечен и 4% за 12-месечен продукт. Те напълно отговарят на ниските рискове, които продуктите носят. Ключово е да се отбележи, че зад продукта стоят екипи от финансови експерти и юристи, които са се погрижили да минимизират всички потенциални рискове за инвеститорите.
- Трябва ли хората да имат висока финансовва култура, за да се възползват от продукта?
- Няма необходимост от висока финансова култура, за да се инвестира в iuvoUP. Проду ктът е така направен, че са необходими само лична карта за верифициране и възможност за превод на сумата за инвестирате. След това процесът е интуитивен. За разлика от други финансови продукти, където наистина препоръчваме да има предварителна финансова култура, iuvoUP е продукт, който дава възможност на всички да инвестират.
- Какво получават потребителите?
- След регистрацията и верификацията си, потребителите получават достъп до нашите квалифицирани специалисти, а това е ключово за нас. Средният стаж в компанията на служителите, които съветват инвеститорите как да боравят с платформата по чат, телефон и имейл, е над 2 години. Това дава едно изключително високо ниво на професионализъм, което засилва удовлетвореността на самите инвеститори, както и фактът, че са в сигурни ръце.
Относно продуктите на iuvoUP "Старт" и "Прогрес", те получават съответното - 3% годишна доходност за продукта ни за 6 месеца и 4% - за 12 месеца. При инвестиция от 1000 лв, доходността е 30 или 40 лв. Има потребители, които смятат тази възвръщаемост за ниска и предпочитат алтернативни инвестиции като криптовалути или акции. Да, там може да се постигне по-голямо възръщаемост, но рискът е в пъти по-висок, докато с iuvoUP дип няма.
- Каква си предимствата и недостатъците?
- Предимствата са няколко - бързина на инвестицията, ниска ангажираност от страна на инвеститорите, ликвидност, високо качество на обслужване, надеждност. Iuvo е платформа от над 5 години, а някои от компаниите, в чиито кредити се инвестира, са над 16 години на пазара.
Като някаква спирачка пред някои любопитни да се запознаят с платформата потребители може да се разглежда изискването за над 100 лева или евро при влизане Също потребителите трябва да обърнат внимание, че платформата има такса за предсрочно теглене от 0,5% без загуба на лихвата. - Има ли засилен интерес в потребителите към алтернативни възможности за инвестиции извън банковите депозити?
- С нарастващата инфлация със сигурност повечето хора си задават въпроса какво да правят с парите си. Много от българските инвеститори залагат на строителството и покупката на жилище, без да осъзнават риска, който неминуемо съществува. В повечето случаи това са кредити за по 30 години, а това е огромен период от време, в който се случват много неща, но вноската си остава.
Оставянето на парите в банка също е решение, което доста хора вземат заради гарантирането на депозитите. Но тук също има риск - депозитът е гарантиран, но не успява да покрие инфлацията, а таксите по обслужването на банкови продукти растат. Това поставя хората с пари в банката в ситуация, в която макар и гарантирани, стойността на парите им намалява.
- Може ли да се очаква скоро да се обърне тенденцията и да има покачване на лихвите по депозити?
- Няма такива индикации за момента, дори виждате, че банките продължават да вдигат таксите за теглене от банкомат и от гише.
- Какви са очакванията ви за развитие на финансовите пазари?
- Все по-трудно ще става намирането на качествени инвестиции и те ще изискват все повече усилия и ангажираност от страна на инвеститорите. Например интересът към българската фондова борса ще се засилва. Но инвеститорите трябва да са наясно с риска, изключително важно е да са наясно как да боравят с парите си и да не забравят, че решението да не инвестират и да оставят парите си в банката също носи риск.
- Ще разширявате ли продуктите, които предлагате и в каква посока ще се развива компанията?
- 2022-ра ще бъде година на технически иновации и засилено присъствие на нови пазари. Iuvo ще проговори, така да се каже, поне още два езика, като очакваме стабилен ръст както на инвеститорите и средствата, така и на партньорите и кредитите, които се предлагат. От техническа гледна точка ще се стремим да отговорим на повечето нужди на инвеститорите, които сме чували и отчитали, но по една или друга причина не сме успявали да отразим до момента.
* материалът е подготвен за Iuvo UP
НАЙ
Делян Добрев: В България влиза евтин руски газ от Гърция
"Вашингтон Пост": Тръмп мигна. Опасността остава
Yettel предотврати попадането на над 46 тона електронни отпадъци на сметището през 2024 г.
Малинов открои две причини за увеличаване на търсенето на природен газ
Делян Добрев: В България влиза евтин руски газ от Гърция
"Вашингтон Пост": Тръмп мигна. Опасността остава
Китай отвръща на удара на САЩ, като увеличава митата до 125%
ЕС обмисля да купува повече втечнен газ от САЩ