Затягане на коланите, съкращаване на 100 000 работни места: Ето какво я чака Франция
Взривоопасно предложение на Сметната палата и амбициозни планове на премиера Мишел Барние
Френската сметна палата, която има задачата да търси пътища за спестяване на разходи, за да върне държавния дефицит в съответствие с европейския , предприе шокираща мярка - да намали "постепенно" с 100 000 работни места броя на служителите в държавните институции, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Още по темата
Във време, в което се очаква държавният дефицит на Франция, която наред с шест други страни е обект на процедура за прекомерен дефицит, започната от ЕК, да надвиши 6 на сто от БВП през 2024 г., в сравнение с първоначално очакваните 5,1 на сто, изчислени от предишното правителство през пролетта. Сметната палата отчита в свой доклад, че "разходите на персонала, които са една четвърт от общите държавни разходи, значително са нараснали".
Във вчерашната си реч премиерът Мишел Барние пое ангажимент да понижи бюджетния дефицит до под тавана от 3 на сто от БВП до 2029 г.
За да се спестят 4,1 милиарда евро годишно от 2030 г., Сметната палата - институцията, която има задачата да проверява как се изразходват държавните средства, препоръчва намаляване на персонала с 10 000 души.
Това потенциално взривоопасно предложение, което среща съпротивата на сдруженията на местните държавни служители, съответства на предложението от предизборната кампания на президента Еманюел Макрон през 2017 г. , да съкрати 120 000 работни места в държавния апарат за срок от пет години - цел, която впоследствие беше изоставена.
Сметната палата оценява на +5,4 на сто увеличението на разходите за функционирането на държавните структури през първите осем месеца на 2024 г.: освен за персонал тези разходи са предназначени покупки на стоки и услуги, стимулирани от инфлацията и за социалните разходи, свързани с все по-несигурната глобална обстановка.
"Истинският Дамоклев меч е огромния ни финансов дълг, който, ако не сме внимателни, ще постави страната на ръба на пропастта", каза той Барние вчера пред Националното събрание в речта си за приоритетите на правителството. В тази връзка той наблегна на "изключителния принос" на "най-богатите французи."
"Целта ни е всички французи, засегнати от високите разходи за живо, да видят подобрение на жизнения си стандарт през идната година", каза Барние, цитиран от "Монд" и БТА.
Правителството "ще насърчи по-добрата мобилизация на френските спестявания" в подкрепа на "тази промишлена динамика".
Мишел Барние призова също и за подновяване на диалога по един от най-наболелите въпроси - този относно пенсиите, като наблегна на възможността някои ограничения на закона, приет на 15 април 2023 г., да бъдат коригирани. "Предлагаме на социалните ни партньори разумни и справедливи поправки на закона", подчерта той.
Как да се получи?
Мишел Барние планира данъчни мерки, които ще увеличат държавните приходи с 15 до 18 милиарда евро (16-20 милиарда долара), предаде вчера Ройтерс, позовавайки се на френското печатно издание "Паризиен" (Le Parisien).
Плановете на Барние включват набиране на допълнителни 8 милиарда евро чрез данъци върху големите корпорации, както налагане на допълнителни 3 милиарда евро данък върху енергийните компании и данък върху обратното изкупуване на акции.
Плановете също така включват значително увеличение на ставките, насочени към най-богатите данъкоплатци, което ще донесе на хазната допълнителни около 3 милиарда евро, пише вестникът.
Заместник-министърът на финансите на Франция, отговарящ за бюджетните въпроси, Лоран Сен-Мартен, заяви миналата седмица, че бюджетният дефицит "рискува да надхвърли" 6 на сто от БВП тази година в сравнение с първоначално очакваните 5,1 на сто, изчислени от предишното правителство през пролетта.
Барние трябва да своята дългоочаквана реч пред Националното събрание на Франция в 13:00 по Гринуич (15:00 часа българско време).