За пръв път Транстихоокеанският пакт приема нов член и това е Великобритания
Договореното през 2018 г. между 11 страни споразумение отваря пред Обединеното кралство нови търговски възможности
Великобритания официално подписа днес договора за присъединяване към голям транстихоокеански търговски пакт, като стана първата нова страна, която се присъединява след създаването му през 2018 г. Това отваря и пътя членовете да разгледат други заявления за членство, включително от Китай и Тайван, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Подписването беше част от срещата Комисията на Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), която се провежда в Нова Зеландия.
Министрите от страните-членки ще се срещнат по-късно днес, за да обсъдят набор от теми, включително как да продължи напред дейността по Тихоокеанското партньорство и негови нови приложения, заяви министърът на бизнеса и търговията на Великобритания Кеми Бейдънок. Тя каза, че нейната страна е щастлива да стане първата нова членка на Cпоразумението.
"Това е съвременно и амбициозно споразумение и нашето членство в този вълнуващ, брилянтен и ориентиран към бъдещето блок е доказателство, че вратите на Обединеното кралство са отворени за бизнеса", каза Бейдънок.
Предстои британското правителство да ратифицира споразумението.
То е забележителен търговски пакт, договорен през 2018 г. между 11 страни, включително Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.
Великобритания ще стане 12-ият член на пакта, който премахва търговски бариери, тъй като иска да задълбочи връзките си в Тихоокеанския регион след излизането си от Европейския съюз през 2020 година.
Китай, Тайван, Украйна, Коста Рика, Уругвай и Еквадор също кандидатстват за членство.
Премиерът на Нова Зеландия Крис Хипкинс каза, че пътят към привличането на Великобритания към споразумението е бил дълъг и на моменти изпълнен с предизвикателства, но присъствието на големи икономики в рамките на партньорството ще сближи региона на Атлантическия океан с Индо-Тихокеанския регион по начин, който ще укрепи основаната на правила търговска система в тази част на света.