Василев аргументира отказа си от балансиран бюджет и пред депутатите
Губим работници, които отиват в чужбина, и това показва, че не можем да осигурим капитал и такава организация на труд, при която те да защитят по-високи заплати, каза финансовият министър
Поддържането на нула процента или един процент дефицит е политика на стабилната бедност, каза министър Асен Василев пред Комисията по бюджет и финанси на парламента, където представи основните показатели на проектобюджета за 2024 година.
Ако искаме България реално да настигне Европа, трябва да правим нещо по-различно от онова, правено през последните години и дори десетилетия. Нека да си направим инвестиционната програма, както се прави в цял свят и във всяка една компания, а това става, като се привлече свеж ресурс, с който не разполагаме, каза Василев, цитиран от БТА.
За втори път в последно време финансовият министър публично защитава тезата си против балансирания бюджет - такъв финансов план на държавата, при който приходите са равни на разходите. Първия път го направи точно преди седмица - миналия вторник по време на обсъждане в Тристранния съвет. Тогава каза, че ако бюджетът е балансиран, България ще влезе в категорията на страните със стабилна бедност.
"Да, има школи на икономическа мисъл, които са идеологически обусловени - балансирани бюджети и така нататък, и пазарът да прави сам всичко. Ако тръгнем да управляваме икономиката с идеология, рано или късно ще катастрофираме, защото с идеология да балансираме бюджета - можем да го балансираме този бюджет, махаме още 6 милиарда инвестиции и сме на нула, но това би ни сложило буквално в групата на стабилната бедност", коментира на 21 ноември Асен василев пред социалните партньори. той.
Ролята на работниците
Пред депутатите от бюджетната комисия финансовият министър отдаде дължимото за растежа на квалификация на работната сила и на заплащането.
Начинът да стигнем средноевропейското ниво е да правим инвестиции, които да позволят на нашите работници да защитят по-високи заплати. Затова залагаме ръст на заплатите от 11 процента - два пъти повече от инфлацията, при запазване нивото на данъчните ставки с единственото изключение вдигането на данъка печалба на големите корпорации на 15 процента, отбеляза Василев.
Продължаваме политиката на ГЕРБ да се отделят средства за учителите и за образование, и ние никога не сме пестили пари за образование, каза Василев. По-големият проблем обаче е, че имаме 800 000 души, които напуснаха страната и отидоха в Западна Европа. Там фирмите създават организация на труда, която позволява на същите тези хора със същите тези умения да защитават два или три пъти по-високи заплати. Ще стигнем до тясното място, където квалификацията на хората е важна за ръста на икономиката, когато тези работници се върнат в страната. Ние губим работници в чужбина и това показва, че не можем да им осигурим наличие на капитали и организация на труда, заяви министърът.
Цялостната философия на проектобюджета за 2024 година е да не продаваме, да не поддържаме евтина работна ръка.
Може би ще е добре работодателските организации да отидат в Комисията по образование и там да защитават своите позиции и проекти за повишаване на квалификацията. Ние ще ги поддържаме и ще финансираме образованието, но не е работа на МФ да прави политики в образованието, каза Василев.
Растеж на фона на рецесия
Българската икономика в годините беше свързана много с големите икономики на ЕС, защото ръстът ни беше свързан с износа. Със стимулиране на вътрешното потребление този ефект може да бъде отслабен и ако там икономиките вървят надолу, то при нас също може да има спад, но той не е толкова драматичен. В година, в която европейските икономики са на ръба на рецесията, ние можем да се похвалим с ръст на БВП от 1,8-1,9 на сто. Това си е успех за нашата икономика и за нашите производители, каза Асен Василев.