В Гърция започва работа най-модерният завод за преработка на канабис в Европа
Достъпът до наркотици в ЕС и употребата им се запазват на високо равнище
Най-модерният завод за преработка на канабис за медицински цели в Европа ще заработи в областта Коринтия през юли, съобщи вчера гръцки министър, цитиран от в. "Катимерини".
В съобщение в Туитър заместник-министърът на развитието и инвестициите Христос Димас заяви, че заводът на Тикун Европа (Tikun Europe), разположен в Крия Вриси, ще създаде първоначално над 120 работни места.
Много от работните места в инвестицията на стойност 40 млн. евро ще бъдат в областта на научните изследвания и иновациите.
Димас направи изявлението след среща с изпълнителния директор на Тикун Европа Никос Бейс.
Greece takes a big step in the medical cannabis industry
Съоръженията на завода "са почти завършени преди откриването му през следващия месец", отбелязва Димас.
Компанията Тикун Олам (Tikun Olam), което на иврит означава "Поправи света", е създадена през 2005 г. в Израел с мисията да предлага иновативни продукти от медицински канабис.
Производственото звено в Коринтия заема площ от 5,6 хектара.
Достъпът до наркотици в ЕС и употребата им се запазват на високо равнище, сочи годишният доклад на Европейския център за наблюдение на тези вещества и на пристрастяването към тях, съобщи Европейската комисия.
Изделията от канабис са най-употребявани, а производството на синтетични наркотици нараства, се допълва в доклада, чието представяне предстои утре. Употребата на наркотици е свързана с много здравни и обществени проблеми, включително с психични отклонения и опити за самонараняване, бездомничество, престъпност сред младежите, показва наблюдението.
Комисията отбелязва, че през май предложи законодателни промени, които предвиждат отнемане на имущество, придобито с помощта на престъпления, свързани с наркотици. Предвижда се държавите от ЕС да могат да проследяват, запорират, управляват и отнемат средства, придобити от престъпления с наркотици. Държавите ще могат да предприемат действия подобни печалби да не бъдат инвестирани в по-нататъшна престъпна дейност. Доходността от престъпления, свързани с наркотици, е най-високата, пояснява ЕК.