Италия е блокирана от 24-часова обща стачка срещу проектобюджета, организирана от независимия синдикат (USB), която обхваща обществения транспорт, с изключение на въздушния, журналистите от държавната телевизия РАИ, здравните служители, академичния и административен персонал на университетите, държавни структури и частни компании, съобщи в. "Република", цитиран от БТА.

Трудоввият протестът беше възобновен, след като регионалният съд на област Лацио замрази наредбата, с която вицепремиерът и министър на транспорта Матео Салвини ограничи стачката до 4 часа.

В същото време, разгневен на политиците, оставка подаде шефът на данъчната служба. В Торино пък, студентите влязоха в сблъсък с полицията на Близкоизточна тема.

Ако в някои сектори като железопътния транспорт, общата стачка започна в 21:00 часа (22:00 ч. българско време) снощи, то в други протестът ще протече в различен времеви и териториален диапазон.

В полезрението на стачкуващите е проектобюджета и заплатите, които не са индексирани спрямо инфлацията, довела до значителна загуба на покупателна способност, а "предвидените 3 евро увеличение на минималните пенсии са шамар за пенсионерите", заявиха синдикални лидери.

"Наемите стават все по-високи, а заплатите все по-ниски и вече не се строят жилища. Временна работа и изтощителни смени - в Италия живееш, за да работиш, но конфедералните синдикати продължават да подписват неизгодни споразумения в ущърб на работниците", заключават те.

В Торино - в деня на националната стачка, се стигна до сблъсък между студенти и полицията пред сградата на Политехническия университет, като протестиращите хвърляха яйца и камъни, а органите на реда използваха палките си.

Пред Политехническия университет в Торино протестиращи започнаха да замерят полицията с камъни и яйца и така се стигна до сблъсъци. Един човек беше арестуван, предаде АНСА.

Протест имаше и пред сградата, в която се помещава местният клон на обществената медия РАИ. Там протестиращи се опитаха да нахлуят вътре, но бяха блокирани от силите на реда. Протестиращите твърдят, че РАИ е разпространява дезинформация при отразяването на ситуацията в Близкия изток.

В последните месеци в Торино на няколко пъти имаше сблъсъци между протестиращи и силите на реда. Често пъти те бяха по време на пропалестински или антиправителствени протести, както и на протести срещу реформите, извършвани в РАИ.

На този фон ръководителят на данъчната администрация Ернесто Мария Руфини обяви, че подава оставка, тъй като смята, че е подложен на политически натиск.

Руфини управлява италианската агенция за приходите от 2020 г. насам. Мандатът му изтича след една година. Пред италианския вестник "Кориере дела Сера" обаче данъчният шеф посочва, че е "уморен" от опитите неговата работа да бъде очерняна. Той отбелязва, че политици "демонизират борбата срещу данъчните измами", цитират го Ройтерс и БТА.

Руфини не посочва имената на конкретни политици, но думите му изглежда, че са насочени към премиера на Италия Джорджа Мелони и към италианския вицепремиер Матео Салвини. И двамата обвиняват данъчната агенция, която оглавява, че вреди на обикновените италианци, отбелязва Ройтерс.

"Лично аз винаги съм смятал, че данъчните измамници са тези, които вредят на честните граждани", посочва от своя страна Ернесто Мария Руфини.

През последните дни симпатизанти на правителството на Мелони го обвиниха, че планира да влезе в политиката, нещо което днес беше отречено от Руфини.

Укриването на данъци е хроничен проблем в Италия. През 2021 г. това е струвало на италианския бюджет над 80 млрд. евро, сочат най-актуалните данни на финансовото министерство в Рим. За 2019 г. обаче тази сума се оценява на над 100 млрд. евро. Това навежда на предположението, че италианските данъчни власти са постигнали успех в борбата с данъчните измами и укриването на данъци, отбелязва Ройтерс.