Цената на стажа за пенсия остава без промяна в първите дни на 2025-а
Докато не бъде приет новият бюджет, условията не се променят
Цената за купуване на стаж за пенсия ще остане без промяна през първите седмици на новата 2025 г. До приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. нивата на минималния и максималния осигурителен доход остават на нивото от 2024 г. В проекта се предлага увеличаване на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се от сегашните 933 лева до 1077 лв. Разглеждането на бюджета в бюджетната комисия на парламента започва на 7 януари.
Още по темата
Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) хората, на които не им достига стаж, може да платят за всеки месец вноска в размер на 19,8% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.
Цената на всеки месец недостигащ стаж за държавна пенсия е 19,8% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. Така цената на всеки месец недостигащ стаж през първите седмици на Новата година трябва да бъде 184,73 лв. Ако не ви достига година стаж, трябва да платите 2216,76 лв., а цената за всичките 5 години, които по закон може да бъдат купени, е 11 083,80 лв., пише Стефан Кючуков във в. "Труд".
В бюджета за 2025 г. депутатите най-вероятно ще изравнят нивото на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се с размера на минималната заплата. При вдигане на минималния осигурителен доход на 1077 г. цената за купуване на един месец недостигащ стаж ще се качи до 213,25 лв., или с 28,52 лв. над сегашното ниво. Цената за една година недостигащ стаж ще стане 2559 лв., което е увеличение с 342,24 лв. А за 5 години недостигащ стаж ще трябва да бъдат платени 12 795 лв., или с 1711,20 лв. повече от сегашната цена.
Да отбележим, че чл. 19 ал. 6 от КСО урежда автоматичното удължаване на бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Текстът гласи, че в случай че бюджетът на държавното обществено осигуряване не бъде приет от Народното събрание до началото на бюджетната година, осигурителните приходи се събират и осигурителните разходи се извършват съобразно действащите нормативни актове, а за издръжка на органите на Националния осигурителен институт се разходва месечно до една дванадесета част от разходите, предвидени в бюджета за предходната година.
Наскоро Институтът за пазарна икономика отбеляза, че всички плащания по бюджета на ДОО ще продължат да се извършват - няма да има проблем с пенсиите и различните обезщетения. Приходите от осигуровки ще са по-високи, следствие от ръста на възнагражденията и поддържането на висока заетост. Автоматичното удължаване на държавния бюджет (по чл. 87 от ЗПФ) подсигурява трансфера към бюджета на ДОО и съответно нужните средства за покриване на дефицита. Правилото 1/12 е само за издръжката на органите на НОИ и не касае пенсии и обезщетения.