Зорница Русинова: Пенсионната система да се върне към идеята за приноса на хората към нея
Препоръчваме внимателен преглед по отношение на вноската към Фонд "Пенсии", каза председателят на Икономическия и социален съвет
Подкрепяме изцяло запазването на тристълбовия модел. Той не просто трябва да се запази, но когато се пристъпва към мерки за промяна на някои от параметрите или за доусъвършенстването му, това трябва да става през предварителни анализи с достатъчно добре подготвени експертни оценки и с достатъчно дълъг предварителен период, в който трябва да се обясни на хората. Това каза за БТА председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова по повод Анализа на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, който съветът прие.
Още по темата
Предлагаме минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст да се определя така, че да се поддържа жизнено способна социално защитна функция на пенсионната система, съобщи Русинова. Единият вариант е увеличаване на минималния размер с темпа на нарастване на осигурителния доход или медианния, или обвързване на минималния размер с линията на бедност.
Друго предложение е свързано с това да се разгледа т.нар. превърнат стаж (от първа и втора категория труд към трета), допълни също председателят на ИСС и подчерта, че е важно максималният размер на пенсия да се осигурява с предварително заложена предвидимост.
Трябва да се направи внимателен преглед по отношение на вноската към Фонд "Пенсии". Предлагаме да се стъпи на сериозни анализи и разчети, да се помисли в кой момент да се направи промяна, обяви още председателят на ИСС.
Анализът препоръчва и сериозно преразглеждане на някои от възможностите по отношение на лицата в чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). "При определяне размера на новоотпуснатите пенсии на лицата от секторите на отбраната и защитата на вътрешната сигурност (чл. 69), чл. 69а (балерини, балетисти и танцьори с осигурителен стаж в културни организации) и работещите при условията на първа и втора категория труд (чл. 69б) да участва превърнат стаж, но само за броя години, които се изискват според нормативната уредба", пише в документа. "Така ще се въведе обективно разграничение на броя години, които могат да участват с превръщане при определяне размера на пенсията".
"Друг, по-рестриктивен от посочения подход, би довел до съществено намаление в размерите на пенсиите за лица, работили дълго време при такива условия", обясняват експертите.
Относно добавката от 60 лв. към пенсиите, Русинова каза, че предложението не е точно за премахването й, а да се отчита приносът на хората. Т.е. когато има прилагане на швейцарското правило, да не се взема предвид, посочи тя.
В анализа на ИСС има и предложение за промяна на статута на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (ДФГУДПП или т.нар. "Сребърен фонд"). ИСС намира, че моментът е подходящ да се обмисли целесъобразността на подхода, активите на т.нар. "Сребърен фонд" да бъдат изведени от фискалния резерв, а правният статут на Фонда да бъде изменен, следвайки образеца например на Учителския пенсионен фонд, се посочва в анализа.
Анализът е възложен от 49-ото Народно събрание и е изготвен в рамките на близо година заедно с работодатели, синдикати и граждански организации. Документът вече е внесен в 51-ия парламент, като се очаква да бъде представен пред депутатите след сформирането на постоянните комисии.
Анализът обхваща целия период на преход от 1999 г. насам с всички реформи, които са правени по отношение на пенсионната система, каза Русинова.