Тръмп може да обяви нови мита след две-три седмици
На мушката на президента на САЩ отново са Китай и Канада
Нови мита за вноса от Китай може да бъдат обявени след "две или три седмици" на фона на продължаващия търговският спор между двете най-големи икономики в света. Това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от ДПА и БТА.
"Ако нямаме сделка с дадена компания или държава, ще определим митата. Просто ще определим митата", заяви Тръмп в Овалния кабинет.
"Това е нещо, което смятаме, че ще се случи, бих казал през следващите няколко седмици....Мисля, през следващите две-три седмици ще определим числото и ще (определим тарифа), може и за Китай", каза Тръмп.
В отговор на репортерски въпрос дали САЩ и Китай водят преки разговори, Тръмп каза "да, разбира се, всеки ден", а запитан колко скоро възнамерява да намали митата за китайския внос в Съединените щати, Тръмп отговори, че "това зависи от тях".
На това Пекин отговори така: "Китай и САЩ все още не са провеждали консултации за митата". Говорител на китайското министерство на външните работи, цитиран от Ройтерс, обаче отбеляза, че Министерството на търговията провежда срещи с чуждестранни компании - повече от 80.
В началото на април Тръмп обяви, че САЩ налагат общи мита от поне 10 процента за целия внос за американския пазар, и по-високи ставки за редица търговски партньори, което предизвика значителни сътресения на фондовите и финансовите пазари.
Макар че много от планираните тарифи бяха замразени за 90 дни, за да се даде възможност за търговски преговори, за китайските стоки остават в сила тарифи в размер до 145 процента. Пекин отвърна на удара с мита в размер до 125 процента за американски продукти.
Тръмп заяви също така, че 25-процентновите мита за вноса на автомобили от Канада може да се повишат.
"Когато наложа мита на Канада - те плащат 25 процента - но това може да се повиши, по отношение на автомобилите", каза Тръмп. "Единственото, което правим, е да казваме: "Не искаме вашите коли, с цялото ми уважение. Искаме, всъщност, сами да правим автомобилите си", допълни президентът.
По-различно мнение: финансовият министър
На свой ред министърът на финансите Скот Бесънт каза, че според него твърде високите мита при търговията между САЩ и Китай ще трябва да бъдат намалени, преди да се пристъпи към търговски преговори.
Пред репортери в кулоарите на пролетните срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон американският финансов министър определи ситуацията около търговските отношения между САЩ и Китай като "еквивалентна на ембарго". Той добави, че това не е в интерес на никого.
Лоша прогноза на МВФ: остра реакция на Вашингтон
Разгарянето на търговската война, започнало след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, ще забави глобалния икономически растеж през текущата и следващата година със съответно 0,5 и 0,3 процентни пункта спрямо очакванията, оповестени през януари. Това прогнозира МВФ в пролетното издание на доклада си "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook), озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).
Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години. През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., констатира МВФ, като изводите му цитира БТА.
Заедно с това МВФ очаква американската икономика да забави растежа си до 1,8 на сто през тази година и до 1,7 на сто през 2026 г., след като в междинната прогноза, оповестена през зимата, се очакваше ръст от 2,7 на сто за 2025 г. и 2,1 на сто за 2026 година.
Понижението от 0,9 процентни пункта спрямо януарската прогноза на очакванията за растежа на САЩ през 2025 г. надминава низходящата корекция, направена за икономиките на Китай, Великобритания, Канада и еврозоната.
"Очакваме, че рязкото увеличение от 2 април (когато Тръмп обяви новите мита - бел. ред.), както на митата, така и на несигурността, ще доведе до значително забавяне на глобалния растеж в близко бъдеще", се посочва в анализа на МВФ.
В предговора на доклада се отбелязва, че той е ревизиран в рамките на едва 10 дни, след като повишаването на митата бе обявено в Розовата градина на Белия дом.
След обявената занижена прогноза за САЩ финансовият министър Скот Бесънт заяви вчера, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността на институциите, които ръководят, към техните "основни мисии", цитиран от Ройтерс и БТА.
Скот Бесънт също така заяви, че икономическият растеж на САЩ ще бъде по-висок от прогнозирания от МВФ, ако бъдат приложени политиките на администрацията на Тръмп, които същевеременно сравни с ембарго, което не е в интерес на никого.
Конгресът, а не президентът налага митата: искове срещу тарифите
Същевременно 12 американски щата заведоха дело срещу митническката политика на Тръмп в Съда по международна търговия на САЩ, който е базиран в Ню Йорк. В иска се твърди, че търговската политика на Съединените щати "сега зависи от капризите на президента, а не от разумното упражняване на законните му правомощия".
Ищците твърдят, че според Конституцията на САЩ само Конгресът има право да налага данъци, тарифи и мита, а не президентът.
Искът е подаден от щатите Орегон, Колорадо, Кънектикът, Делауеър, Илинойс, Мейн, Минесота, Ню Мексико, Ню Йорк и Върмонт, чиито губернатори са демократи, както и от щатите Аризона и Невада, ръководени от републиканци.
Ищците настояват съдът да отмени митата на основание, че "президентът няма право произволно да налага мита".
Миналата седмица щатът Калифорния подаде отделен иск срещу митата на Тръмп във федералния съд.