Търсим резерви и предстои да уточним кои точно разходи ще бъдат орязани в Бюджет 2025. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в Пловдив, където присъства на официалния старт на пилотния за ЕС проект "Въглеродно Неутрална Тракия Икономическа Зона" (0-Carbon Trakia Economic Zone - C0TEZ). 

По думите му се търсят резерви в разходите за функциониране на държавната администрация, "която не е толкова голяма колкото си представяте", но има потенциал за съкращение.

Донев заяви, че до две седмици ще има представен бюджет, като повтори, че няма да се увеличават данъци. Конкретните параметри на бюджета ще се ясни до 10-ина дни, защото проектът трябва да мине през тристранката и Министерски съвет, преди да бъде представен на вниманието на парламента.

Един от акцентите е войната със сивата икономика. По думите на Дончев 1/3 от икономиката ни е в сивия сектор. Търсят се допълнителни резерви в приходите без да се пипат разходи, които стигат до хората. 

Вицепремиерът изрази съжаление, че заради липсата на държавен и общините не могат да приемат своите бюджети и това ще стане отново през март или април, но "по-добре късно, отколкото никога".

Снимка: Министерство на иновациите и растежа

Извън темата за бюджета, по време на официалния старт на проекта C0TEZ, Дончев заяви, че планира "персонално да функционира като работодателска организация и да се грижи за интересите на всеки един настоящ и бъдещ инвеститор".

"Необходими са промени в нормативната уредба, за да стане инвестиционният процес много по-бърз, за да не губим потенциални инвеститори. Ще поставим фокус върху професионалното образование и квалифицирането на младите хора", заяви Дончев. "Обещал съм да водя лична война срещу предразсъдъка, че в България нищо не се произвежда", заяви вицепремиерът. 

Проектът има за цел да разработи подробен план за бъдещето енергийно развитие на "Тракия икономическа зона" и превръщането й в първия въглеродно неутрален индустриален парк в ЕС. Предвижда се очакваните инвестиции във високотехнологични и енергийно интензивни производства да достигнат 4 млрд. евро.

Снимка: Пресиана Вълканова/БТА

ИЗБРАНО