Теменужка Петкова: Проектът АЕЦ "Белене" не е спрян, COVID кризата го забави
Ако не бяхме предоговорили газа щяхме да платим 324 лева, заяви енергийният министър
Категорично не е спрян проектът за АЕЦ "Белене". COVID кризата го забави.
Инвеститорският интерес към АЕЦ "Белене" е налице - той продължава да съществува. Това, което забави процедурата за избор на стратегически инвеститор, е кризата с коронавируса. Няма отлагане на проекта с 5 години. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петрова в"Лице в лице" по bTV.
Ефектът за българското общество и българския бизнес е 324 млн. лева, които щяхме да платим, ако не бяхме предоговорили цената за газа, заяви енергийният министър.
С предоговарянето на условията включихме и пазарния елемент - това е справедливата цена. Ако не бяхме предоговорили цената, тя щеше да е 32 лева и 50 ст., вместо 22 лева, допълни Петрова. Всеки месец ще се променя цената на природния газ.
"Това, което предвидихме в договора с "Газпром" е, че всеки месец ще бъде определяна цената на природния газ. Тъй като променихме формулата, в нея за първи път се появява елемента на спот пазар. Преди това формулата определяше цената на природния газ за България само на базата на петролните компоненти и не отразяваше това какви са цените на световните пазари по отношение на природния газ. С предоговарянето на условията включихме и пазарния елемент. Каквато цена плащат българските потребители, за тях трябва да е ясно, че това е пазарната цена, справедливата цена, която трябва да бъде платена", разясни енергийният министър.
Петкова съобщи още, че до края на октомври КЕВР ще представи доклад в Народното събрание от проверката на топлофикациите в страната. Проверката беше провокирана от огромните сметки, които получиха потребителите за миналия отоплителен сезон. Има възможност те да бъдат санкционирани, ако не работи коректно. Извършва се проверка и в дружествата за топлинно счетоводство.
Може би проблемът с фактурите на "Топлофикация - София". Той е по-скоро комуникационен. Нямаше фактически грешки в сметките на хората.
Жаклен Коен все още изпълнява ролята на изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. Законът предвижда конкурс, все още няма нов директор на БЕХ, уточни, Петрова.
Тя допълни, че Жаклен Коен е подал оставка по лични причини.