Спад във винопроизводството на Европа заради сухата 2024 г. отчете браншът
Франция, Германия и Португалия регистрират понижение, само Италия и Испания бележат ръст
Европейският лозаро-винарски сектор отчита приблизително 144 милиона хектолитра производство на вино и мъст за 2024 г., което представлява лек спад от почти 3 на сто спрямо предходната година и 10 на сто под средната стойност за последните пет години.
Понижението отразява продължаващите предизвикателства, пред които е изправен секторът, особено по отношение на неблагоприятните климатични условия, съобщава най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента, информира БТА.
Въпреки тези увеличения, никой от големите производители не е достигнал петгодишното си средно производство, което е продължение на низходящата тенденция, започнала през 2019 г.
Сезон 2024 г. беше белязан от непредсказуемо време и продължителните ефекти от скорошните засушавания, което доведе до непоследователни реколти в регионите. Същевременно, постоянният мониторинг и теренната работа помогнаха за управлението на здравето на растенията, така че широко разпространените болести бяха по-малък проблем в сравнение с 2023 г. Недостигът на вода засегна по-специално южните региони, причинявайки ранна реколта в много области.
Освен това инфлацията и нарастващите разходи по веригата на доставки (включително стъкло, газ, транспорт и торове) значително увеличиха производствените разходи. Нарастващата цена на заемите също така затрудни производителите да получат достъп до кредити за основните инвестиции, необходими за развитието на техния бизнес.
Кризисните мерки, приложени в някои държави членки, помогнаха за облекчаване на пазарния натиск, като продължава мониторинг, за да се оцени тяхното въздействие. Тъй като вътрешното търсене продължава да намалява, значението на износа за трети страни нараства, което прави насърчителните мерки от решаващо значение за стабилността на пазара.
"Тазгодишните производствени данни само потвърждават пазарната тенденция. Европейският пазар на вино преминава през труден и сложен период с високи производствени разходи и международна динамика, които оказват влияние върху пазара. Въпреки това оставам оптимист за издръжливостта и предприемчивостта на нашите фермери", коментира Лука Риготи, президент на работната група на "Копа-Коджека" по виното.
Франция
Сравнително ниска реколта за Франция, която след първото място на подиума миналата година като най-голям производител в света, сега е на трето място. Тези данни следват две основни тенденции: от една страна все по-тежката климатична ситуация, която кара френските лозя да се борят с управлението на водата (твърде много или твърде малко в зависимост от района), и въздействието на сушите през предходните години, които са отслабили лозята. За повечето от лозята цъфтежът се проведе в студени и влажни условия, което доведе до окапване на цвят и зрънца и формиране на малки гроздове. Освен това епизодите на слана, мана и градушка са допринесли за намалената реколта.
Политиката на изкореняване, която професията и правителството прилагат, все още не е оказала реално въздействие върху производството, с изключение на региона на Бордо. Новата програма за окончателно изкореняване, която ще обхване до 30 000 ха, ще окаже влияние върху реколтата през 2025 г.
"Кампанията през 2024 г. беше предизвикателна за френските лозя, като някои райони страдаха от суша, а други - от излишна вода и болести, което доведе до значителни вариации в добивите, а някои производители загубиха цялата си реколта. Подкрепата на правителството за плана за изкореняване помага за коригиране на производствения потенциал, отговаряйки на изискванията на професионалистите. Съществува обаче и необходимост от временни мерки за изкореняване, които бяха поискани преди няколко месеца", коментира Лудовик Ру, президент на кооператив на лозари от Окситания и вицепрезидент на работната група на "Копа-Коджека" по виното.
Италия
Изглежда, че Италия ще си върне първото място на най-големия производител в света с приблизително 41,5 милиона хектолитра вино и мъст. Това представлява увеличение в сравнение с реколтата от предходната година, но все още е с 12 на сто по-ниско от средното за пет години. Реколтата беше трудна, с ясно разделение между северната и южната част на страната: на север лошите метеорологични условия (епизоди на градушки и интензивни дъждове през пролетта) увеличиха работата в лозята, необходима за осигуряване на здравето, и ескалиралите притеснения от развитието на болести по растенията.
Обратно, югът претърпя силна суша, която се отрази на представянето на лозята и увеличи притесненията за бъдещето. Спорадичните обилни валежи през август не са компенсирали структурния недостиг на вода и са довели до забавяне на операциите по прибиране на реколтата. Като цяло очакваното качество на реколтата в национален мащаб е много високо в сравнение с предходната година, където продължителни епизоди на мана засегнаха голяма част от лозята. По региони северът се очаква да отчете увеличение от 0,6 на сто в сравнение с предходната година, централните райони - 29,1 на сто, докато югът и островите - 15,6 на сто.
Испания
Независимо от трудните метеорологични условия (суша), Испания, заедно с Италия, е единствената голяма страна производител в ЕС, която показва положителни признаци на тази реколта. Изменението на климата измества началото на брането по-рано през годината, като в някои райони то е започнало през втората половина на юли. Увеличението на производството се дължи главно на доброто представяне на лозята в региона Кастилия-Ла-Манча, който представлява повече от половината от националното производство на вино и е отчел ръст от 23 на сто в сравнение с миналата година, докато други региони като Каталуня, Валенсианска общност, Арагон и Мурсия ще следват тенденцията от миналата година или ще отчетат леко понижение поради сериозния недостиг на вода.
Германия
Намаленото производство в Германия в сравнение с миналата година (-8,7 на сто) се дължи на трудните климатични условия. Германските лозя претърпяха известен стрес през първата половина на годината: замръзване в някои региони и изключително дъждовно време в цяла Германия доведоха до намален добив (особено в регионите Саксония и Заале-Унструт, където спадът на производството достигна до 80 на сто от потенциала). Влажните условия увеличиха риска от заразяване с мана и последва увеличаване на работната сила в лозята.
Противно на прогнозите, събран е добър гроздов материал, като се предвижда отлична реколта. Благодарение на доброто водоснабдяване, лозята съхраняват много минерали, което води до производството на вина, богати на екстракти и минералност. Дългата фаза на зреене също има положителен ефект върху развитието на ароматите в плодовете. "Ние вярваме, че по-специално бялото вино от Германия има потенциала да отговори на настоящите вкусове на потребителите тази година", заяви генералният секретар на Асоциацията на германските лозари и вицепрезидент на работната група на "Копа-Коджека" за вино Кристиан Швьорер.
За страните, които представляват по-малка част от европейското производство на вино за реколта 2024 г., Португалия, Австрия, Румъния, Нидерландия се очаква да изпитат сериозно намаление на производството си на вино, съответно с 8 на сто (до 6,9 милиона хектолитра), 19 на сто (на 1,87 милиона хектолитра), 25 на сто (на 3,7 милиона хектолитра) и 45 на сто (на 7000 хектолитра) спрямо предходната реколта. Това намаление на производството е причинено от замръзванията през пролетта и горещото и сухо лято, сланите през април, неуспешния цъфтеж и проливните дъждове през юни, както и някои епизоди на мана.