Столичната община предвижда значително увеличение на туристическия данък. Той не е бил променян през последните десет години. Това стана ясно на пресконференция, в която участваха зам-кмета по европейски политики, международна дейност и туризъм Никола Барбутов, Антон Пенев, директор на Общинското предприятие (ОП) "Туризъм" и Пламена Терзирадева, общински съветник и член на Комисията по култура в СО.

Зам.-кметът поясни, че туристическият данък е такса, която се събира от посетителите на столицата, и неговият размер варира в зависимост от категорията на местата за настаняване. Според него, актуализацията на данъка е ключова стъпка за постигане на тези цели и за осигуряване на необходимите средства на ОП "Туризъм" за промотиране на дестинацията.

Конкретните предложения включват увеличаване на данъка за петзвездните хотели от 1,2 лв. на 3 лв. на нощувка, което се очаква да генерира приходи в размер на 1 728 203 лв. през 2025 г. В София през 2023 г. са били реализирани 523 698 нощувки в петзвездни хотели, като приходите от този данък са възлезли на 628 437 лв. За четиризвездните хотели данъкът се предлага да се увеличи от 1 лв. на 2,5 лв., което се очаква да донесе приходи от 2 401 214 лв. през 2025 г. През 2023 г. в четиризвездни хотели в София са отчетени 873 169 нощувки, генерирали приходи от 873 169 лв.

Общинските представители подчертаха, че въпреки че данъчно задължени са хотелиерите, на практика данъкът се плаща от туристите. Всички средства, събрани от този данък, ще бъдат насочени към подкрепа на туристическия сектор.

По време на пресконференцията Пламена Терзирадева информира, че се планира и актуализация на патентния данък за бранша.

"Данъкът, който беше намален до минимум от 25 лв. на година през 2020 г. заради пандемията от COVID-19, ще бъде увеличен на 250 лв.", обясни тя. Терзирадева отбеляза, че приходите в сектора вече се възстановяват, с ръст на нощувките от 42% годишно през последните три години.

Антон Пенев също обяви, че предстои ребрандиране на инициативата "Visit Sofia", която в момента е под управлението на ОП "Туризъм". Според него, предприятието трябва да стане по-разпознаваемо, за да привлече повече туристи и партньори.

Междувременно туристическият бранш обяви, че е против обявеното вдигане на туристическия данък в София. В позиция, зад която застават, Българската хотелска асоциация, Националният борд по туризъм, Браншовата асоциация на ресторантьорите -- София, регионалната структура на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България, се посочва, че мярката е била обсъдена с бизнеса, който се е съгласил с нея, но не по начина, по който тя се въвежда. Организациите изтъкват, че е била "постигната договорка" със Столичната община и общинското предприятие "Туризъм" тя да бъде съпътствана от промени в Закона за местните данъци и такси, с които да се гарантира, че събраните средства ще отидат целенасочено за развитието на туризма и рекламата на дестинация София. "Такава законова промяна трябваше да бъде предложена от Столична община, което до момента не е направено", посочват организациите.