Berkshire Hathaway ("Бъркшайър хатауей") - инвестиционният холдинг на Уорън Бъфет, сега притежава повече съкровищни ​​бонове от Федералния резерв на САЩ (централната банка), съибщи CNBC, като отбеляза, че така бизнесменът вдига своята парична крепост до рекордно високо ниво.

Базираният в Омаха, Небраска, конгломерат притежава 234,6 милиарда долара в краткосрочни съкровищни ​​бонове в края на второто тримесечие; като към това добавя повече от 42 милиарда долара по сметки (вкл. парични еквиваленти сред тях съкровищни ​​бонове с падеж до три месеца. Това показва тримесечният финансов отчет на компанията, според CNBC.

Срещу това имущество стоят 195,3 милиарда долара в съкровищни ​​бонове, които Фед притежава към 31 юли. Централната банка държеше 4,4 трилиона долара в съкровищни ​​ценни книжа - Фед беше голям купувач на държавен дълг по време на пандемията и винаги е бил един от най-големите притежатели на ДЦК като част от усилията си да поддържа ликвидност на пазарите.

93-годишният Бъфет предприе изненадващ и все пак далновиден ход, като продаде големи акционерни дялове, включително от Apple през последното тримесечие, преди драстичните глобални разпродажби тази седмица. Berkshire продава акции в продължение на седем поредни тримесечия, но тази, последната, продажба се ускори напоследък, като Бъфет "изхвърли" (просто се отърва от) над 75 милиарда долара в акции през второто тримесечие.

Много лоялни на Бъфет наблюдатели гледаха на решението да се откаже от най-големите си дялове като сигнал за пробуждане, тъй като Оракулът от Омаха изглежда се обърна мечешки към икономиката и пазарите.

В миналото Бъфет е казвал по време на криза, че ще купува съкровищни ​​бонове директно на аукциони. Правителството продава съкровищни ​​бонове със срочност от четири до 52 седмици.

Гигантската "военна каса" (събрани пари или парични еквивалени с определена цел) на Бъфет печели значителна възвръщаемост благодарение на скока в доходността на държавните облигации през последните две години. Ако се инвестират в 3-месечни съкровищни ​​бонове при около 5%, 200 милиарда долара в брой ще генерират около 10 милиарда долара годишно или 2,5 милиарда долара на тримесечие.

След като пандемията от COVID-19 разтърси пазарите, Фед изкупи държавни облигации и ипотечни облигации за около 5 трилиона долара, за да помогне на икономиката. Но централната банка свива своите активи от юни 2022 г. в програма, широко известна като количествено затягане. Този инструмент на паричната политика централните банки използват за намаляване на паричното предлагане и контрол на инфлацията чрез свиване на своите баланси.