Компаниите Nvidia и AMD са сключили безпрецедентно споразумение с правителството на САЩ, за да получат лиценз за износ на своите чипове за изкуствен интелект към Китай. Съгласно условията, те ще плащат 15% от приходите от продажбите на китайския пазар в държавната хазна на САЩ.

Сделката обхваща чиповете H20 на Nvidia и MI308 на AMD. Според източници на Financial Times и The New York Times, главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсен Хуанг е провел среща с президента Доналд Тръмп в Белия дом на 6 август, след която, два дни по-късно, Министерството на търговията на САЩ е издало необходимите лицензи.

Експертите подчертават, че досега нито една американска компания не е била задължавана да споделя част от печалбата си с държавата, за да получи разрешение за износ. "Следваме правилата, определени от правителството на САЩ за присъствието ни на световните пазари", коментират от Nvidia.