Проучване показа, че Източна Германия не може без чуждестранни работници
"Вносните" кадри са генерирали 24,6 милиарда евро, което съставлява 5,8% от брутната добавена стойност на територията на бившата ГДР - центърът на крайнодесните политици
Чуждестранните работници са необходими за икономиката на Източна Германия, предаде ДПА, като се позова на проучване, публикувано преди изборите в три източни провинции.
Още по темата
- Германия остарява, но бизнесът е против облекченията за внос на добри кадри
- Корпоративните фалити в Германия покориха 10-годишен връх
- Защо много пенсионери в Германия продължават да работят
- Вдигането на заплатите в Германия до 10-годишен връх носи надеждa за икономиката
- Недостигът на квалифицирани работници в Германия намалява
През 2023 г. около 403 000 души без германски паспорт са работили в пет източни провинции, което е с около 173 000 повече, отколкото преди 5 години, сочи изследването, публикувано днес от Германския икономически институт.
През отчетния период чуждестранните работници са генерирали 24,6 милиарда евро, което съставлява 5,8% от брутната добавена стойност в Източна Германия. Проучването заключва, че по тази причина чуждестранните работници са "необходими за източната част на страната: между 2018 г. и 2023 г. броят на германските работници е намалял със 116 000 души".
Малко преди произвеждането на местни избори в три провинции институтът отбелязва, че Източна Германия няма най-добрата репутация, що се отнася до приемане на чужденците, и изтъкна популярността, която набира крайнодясната "Алтернатива за Германия" в момента в региона. В провинциите Тюрингия и Саксония вотът ще се състои на 1 септември, а в Бранденбург на 22 септември.
"Алтернатива за Германия" често говори по темата за мигрантите и се радва на високи резултати в проучванията на общественото мнение, докато много мигранти са разтревожени за ситуацията. В същото време именно чужденците са тези, които подпомагат икономиката в Източна Германия", казва институтът.
Каква е нагласата на бизнеса
Проучване на германския икономически институт "Ифо" ни връща към трудовия пазар, като прави извода, че без новопристигналите чужденци икономиката на страната щеше да отбележи значителен спад, но вместо това тя се разраства.
"Особено облагодетелствана от това, (според участвалите в изследването компании) е Саксония, където чужденците са генерирали около 7,9 млрд. евро. Бранденбург, със значително по-малка обща икономика, регистрира 6,8 млрд. евро, а Тюрингия - 3,9 млрд. евро", заяви институтът.
Изследването показва още, че недостигът на квалифицирани работници в Германия намалява до известна степен. 33,8 процента от анкетираните през август компании посочват, че успяват да привлекат "твърде малко" квалифицирани работници и служители, докато при проучване, проведено през април, за подобен проблем са съобщили повече фирми - 34,9 процента.
"Забавянето на икономиката (на Германия) e един от факторите за ограничаване на търсенето на квалифицирани работници", посочва Клаус Волрабе, директор на отдела за проучвания в "Ифо", цитиран от БТА.
"На фона на демографските промени този проблем, (свързан с недостига на квалифицирани работници и служители)", ще се задълбочи отново", допълва Волрабе.
Най-засегнати от недостига на квалицифицирана работна сила са компаниите от сектора на услугите (39,7 процента). Сред тях особено сериозни проблеми изпитват агенциите за подбор на персонал. Около 70 на сто от тях съобщават, че не успяват да наемат достатъчно квалицифицирани служители. Подобна е ситуацията и при правните, и при счетоводните кантори.
Почти две трети от логистичните фирми не успяват да открият работниците и служителите, които са им необходими.
С подобен проблем се сблъскват около една четвърт от промишлените компании в Германия. Недостиг от квалифицирани работници и служители изпитват малко под 30 процента от автомобилостроителните концерни, както и малко над 25 процента от фирмите в сектора на търговията и строителството.
Без новопристигналите чужденци икономиката на страната щеше да отбележи значителен спад, но вместо това тя се разраства.
Данъчните облекчения за чужденците
В последните дни на юли ръководителят на асоциацията на германските работодатели Райнер Дулгер изрази скептицизъм спрямо предложените от правителството данъчни облекчения за квалифицирани чуждестранни работници, пристигащи в страната.
Позицията на работодателите идва на фона на изводите от проучване, че "Германия остарява".
Предложението предвижда новопристигналите от чужбина квалифицирани служители да получат отстъпка от съответно 30, 20 и 10 процента от данъка върху доходите си за първите три години.
Възможно е по този начин да бъде създадено и напрежение на много работни места, допълни Дулгер. По думите му по-широки данъчни облекчения за всички работещи също биха направили Германия по-привлекателна дестинация за квалифицирани чуждестранни работници.
Предложението е част от по-широка инициатива на коалиционното правителство в Берлин, насочена към стимулиране на икономическия растеж в страната и справяне с хроничния недостиг на квалфицирани служители чрез привличане на имигранти.