Преките чуждестранни инвестиции се увеличават до 32,5 млн. евро през 2023 г.
Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на икономиката също се повишават до 33,5 млн. лв.
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор в България се повишават през 2023 г. на годишна база, сочи справка в Националния статистически институт (НСИ).
Преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор към 31.12.2023 г. възлизат на 32 566 млн. евро по текущи цени. Според справка в НСИ за 2022 г. ПЧИ са били 29 251 млн. евро.
През миналата година най-голяма е стойността на направените ПЧИ в промишлеността - 13 527 млн. евро. Следва секторът на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) - 7 793 млн. евро.
В сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" са направени с 1,5 процентни пункта (пр. п.) повече преки чуждестранни инвестиции спрямо предходната година, докато в сектор "Строителство" намаляват с 0,1 пр. п.
Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички сектори на икономиката са 33 586 млн. лв. по текущи цени, а през 2022 г. са били 27 471 млн. лева.
Най-голям обем инвестиции в ДМА са направени в сектора на индустрията (с изключение на строителството) - 9 053 млн. лв., следван от сектора на услугите (търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) със 7 749 млн. лева.
В структурата на разходите за ДМА се отчита ръст в сектора на промишлеността, като относителният им дял повишава с 1 пр. п. спрямо 2022 г., и спад в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) с 2,1 пр. п.
През отчетната годината е отчетена промяна и в структурата на разходите за придобиване на дълготрайни материални активи по видове. Относителният дял на направените инвестиции за сгради, строителни съоръжения и конструкции нараства с 2,1 пр. п. спрямо предходната година и достига 36,8%. Нарастват и инвестициите за машини, производствено оборудване и апаратура с 0,3 пр. п., като формират съответно 28,4% от общия обем инвестиции в ДМА.
Същевременно се наблюдава спад на инвестициите при купуването на земя и други разходи с по 1,2 пр. п. и достигат съответно 7,1 и 14%, докато при транспортните средства няма промяна спрямо предходната година.