Powers Summit инициира проект „България 2050“ и постави фокус върху здравеопазване, пенсионна система, енергетика и образование
Ето какво заяви индустрията, какво чуха лидерските екипи на парламентарно представените партии и какви конкретни ангажименти поеха
Вчера завърши четвъртото издание на Powers Summit - форумът, наречен от медиите "Българският Давос". Събитието утвърди своята роля като ключова платформа за диалог между бизнеса, гражданското общество, науката и парламентарно представените партии и изпълнителната власт.
С участието на всички поканени политически сили и властта, Powers Summit 2024 даде гласност на спешните приоритети на индустрията в секторите здравеопазване, енергетика и финанси, като постави началото на създаването на "Визия България 2050".
Основни приоритети на форума
Енергетика
Индустрията посочи следните ключови задачи:
- Разработване и въвеждане на регулаторни стимули за иновативни енергийни технологии.
- Транспониране на Директива 1711/2024 за подобряване структурата на пазара на електроенергия.
- Създаване на експертна работна група към Министерския съвет за осигуряване на пълна либерализация на електроенергийния пазар и защита на потребителите.
Политическа подкрепа:
Делян Добрев (ГЕРБ), Станислав Анастасов (ДПС - Ново начало) и Андрей Вълчев (БСП) потвърдиха ангажимента си към тези приоритети.
Здравеопазване
Заявени приоритети от индустрията:
- Инвестиции за подобряване на здравната система, насочени към превенция и модерно лечение.
- Национални планове за борба с рака, сърдечно-съдово и мозъчно здраве.
- Политики за привличане и обучение на медицински кадри, както и продължаващо медицинско образование.
Политическа подкрепа:
Представители на ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и ИТН, сред които проф. д-р Костадин Ангелов, доц. д-р Васил Пандов, и д-р Александър Симидчиев, изразиха готовност да подкрепят тези приоритети.
Финанси
- Поставени приоритети от финансовата индустрия:
- Въвеждане на мултифондов модел за осигуряване на достойни пенсии.
- Синергия между първия и втория стълб на пенсионната система.
Политическа подкрепа:
Асен Василев (ПП), Деница Сачева (ГЕРБ), Хасан Адемов (ДПС) и други потвърдиха подкрепата си за тези реформи.
Инициатива "Визия България 2050"
Инвеститорът, д-р Пламен Русев, основател на Фондация Webit и съосновател на Powers Summit, обяви старта на "Визия България 2050". Визията има за цел създаването на дългосрочна национална стратегия, базирана на приоритетите на индустрията, обществото и науката.
Проектът ще бъде реализиран в рамките на 6 месеца от работна група с участието на ключови експерти и представители на индустрията. Сред основните теми са енергетика, образование, здравеопазване, експоненциални технологии и работно места.
"За кораб без посока няма попътен вятър", подчерта д-р Русев, призовавайки за обединение и решителност в създаването на ясна визия за бъдещето на България.
Участници и партньори на форума
Ежегодно Powers Summit е репрезентативен за над 80% от БВП на България, като в панелите говорят председателите на асоциациите, които са гласа на индустрията в даден сектор. Можете да видите пълната програма и участниците в Годишната Среща на Powers Summit тук:
Заключение
С утвърдената си роля като форум за независим, открит и ефективен диалог между властта, индустрията, гражданския сектор и науката, Powers Summit 2024 постави 9 важни приоритета пред България за следващите 6-9 месеца и дългосрочния - създаване на визия "България 2050".
НАЙ
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
"Дядо, не наранявайте гъските": Бизнесът търси алтернатива на принудителното угояване
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа