България има пълна подкрепа от Гърция за развиване на транспортните коридори "Юг-Север", като с усилията на Европейската комисия ще можем да се зарадваме с три нови моста над река Дунав. Това стана ясно от изказването на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на бизнес форума, организиран днес в София от Българо-гръцката търговско-промишлена камара. Партньор и домакин на събитието беше Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Събитието постави акцент върху икономическите и търговски перспективи между България и Гърция, транспортните коридори и инфраструктурата, както и членството в еврозоната.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК >>>

Сред участниците във форума бяха заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и министърът на развитието на Гърция Панайотис Теодорикакос.

Във форума от гръцка страна участваха компании от секторите: търговия, внос-износ, хранително-вкусова промишленост, консултантски услуги, електро уреди, слънчеви панели, туризъм, застрахователни услуги, пластмасови и хартиени изделия, иновации, информационни технологии, строителство, фармацевтична и козметична промишленост, недвижими имоти, производство и търговия на хранителни стоки и суровини и др.

Министър Гроздан Караджов обяви, че в транспортен план България има ясната подкрепя и ясното разбиране с Гърция, че е в обща полза да бъдат развивани транспортните коридори "Юг-Север".

"От гръцката страна има все повече товарооборот, този засилен трафик няма как да премине на север освен ако не разширим своето преминаване през река Дунав, което зависи до голяма степен от Румъния. И там ние срещаме подкрепата на Гърция през цялото време. Заедно, двете страни имаме интерес да се развият повече от тези два моста, които имаме, по възможност още пет точки, за които имаме пожелателно споразумение, но то все още не е задължително. Надявам се с общи усилия, с усилията на комисарите в Европейската комисия, точките "Юг-Север" през Дунав да се увеличат и да можем да се зарадваме с повече мостове в Европейския съюз", каза Караджов, цитиран от БТА.

По думите му през последните няколко седмици са били проведени срещи с гръцкия министър на инфраструктурата и транспорта Христос Стайкурас, на които е било поставено ново начало в развитието на транспортната свързаност между двете страни.

Караджов посочи, че България и Гърция "едновременно и синхронно затварят кръга" на основните транспортни маршрути в Европейския съюз, като целта е пътници и товари едновременно да бъдат придвижвани по пътища и жп линии.

Гърция е традиционен икономически партньор на нашата страна, отбелязаха по-рано от БТПП. Двустранният стокообмен през 2023 г. възлиза на 4 621,8 млн. евро. Износът е 2 447,4 млн. евро, а вносът - 2 174,4 млн. евро. По информация от БНБ сумарните инвестиции от Гърция в България към края на 1 януари 2024 г. възлизат на 3 570 млн. евро. Присъединяването на България към шенгенското пространство вече дава положителни резултати в двустранните търговски отношения и свободното придвижване на стоки и хора, отчитат от Палатата.

"Гърция е най-искреният и най-ценният ни партньор. Държава, която много преди нас е тръгнала по демократичен път, която много преди нас има развити пазарни отношения и която не се скъпеше да го споделя с нас. Не случайно гръцкият бизнес е толкова добре представен, толкова широко е разпространено неговото присъствие в България, за което ние сме не просто благодарни. Щастливи сме да работим заедно в едно общо семейство - европейското семейство", каза Гроздан Караджов, цитиран от БТА.

По думите му България цени, че зад икономическите и търговски перспективи, стоят много топли връзки между двете страни.

министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Снимка: БТА

"За нас, българите, това беше постигане на една дългогодишна стратегическа цел; мечта, която ние българите споделяхме помежду си. Позитивите от пълноценното ни членство в Шенгенското пространство са в много посоки. На първо място това е пълноценното ни участие в осъществяването на фундамента на европейската ни идея със свободното придвижване на хората, стоките и капиталите. Откриват се и нови хоризонти не само за по-удобно и по-бързо пътуване на гражданите на нашите две страни, но и за развитието на бизнес отношенията чрез все по-свободното движение на стоките между нашите две страни", посочи вицепремиерът.

Караджов подчерта ключовото значение на проекта за магистрала "Струма", който вече 25 години е спъван от дебатите около отсечката в Кресненското дефиле. Той изрази надежда, че България ще може да се справи с този проблем и че "ще можем до 2031 година да се поздравим с магистрала от Атина до Видин и Русе, защото и магистрала "Хемус" ще трябва да бъде приключена."

Българо-гръцки бизнес форум в София

Снимка: БТА

"Другото, което за нас е много важно да развием, са българските морски пристанища във Варна и Бургас, които стоят на пътя на товарния трафик между Азия и Европа - т.е. западният коридор. Тук имаме също обща цел с Гърция, с гръцкият ми колега работим по западният 8-ми коридор", каза Караджов, допълвайки обаче, че в това отношение не срещат достатъчно съдействие от страна на Република Северна Македония.

"Надяваме се че с помощта на ЕК ще преодолеем и това последно препятствие и пътниците, стоките, капиталите ще могат да се движат във всички четири посоки безпрепятствено", добави вицепремиерът.

Гроздан Караджов говори и за нуждата от сътрудничество по отношение на отбранителния потенциал на двете страни.

"Живеем, за съжаление, във времена на глобални промени. Времена, който по-скоро ни учат да сме предпазливи и внимателни, да гледаме и да развиваме, както стопански си взаимоотношения, така и общата си отбранителна способност. И това прави толкова по-важно сътрудничеството между България и Гърция по оста "Юг-Север" и по оста 8-ми коридор "Запад-Изток". Надявам се, че с общи усилия ще станем не само по-богати и по-развити страни, но и ще станем по-стабилни в отбранителна посока", добави Караджов.

От своя страна вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев открои, че България и Гърция могат да са атрактивна дестинация за талантите по света.

"България и Гърция имат предимството да разполагат с красива природа и населени места, което може да се използва за привличане и задържане на талантливите квалифицирани работници - нещо, което би било конкурентно предимство в икономиката на бъдещето", коментира Дончев, цитиран от БТА.

"Имаме уникален шанс (България и Гърция - бел. авт.). Понеже за икономиката на бъдещето най-важни са талантите, а талантите се движат не само натам, където са големите университети, където са големите индустриални паркове, големите фабрики. Защо Калифорния концентрира технологии, компании, университети? Защото е готино, защото е "куул", каза Томислав Дончев, цитиран от БТА.

По думите му България и Гърция са доказали, че между двете страни съществува доверие, което може да бъде платформа, върху която да се надгражда в посока свързаност и допълване на двете икономики.

Според него най-важното за България и Гърция като приятели и партньори е двете страни заедно да мислят за икономиката на бъдещето.

министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев

Снимка: БТА

"Защото, фокусирани върху върху това, кой може да произведе нещо по-евтино, кой може да произведе нещо в голямо количество, ще изтървем основните фактори за конкурентоспособност, които не са нито мащабът, нито цената, а способността да правиш неща, които другите не могат. Ние сме в зрялата фаза на една технологична революция, която ще промени обществата и икономиките", каза вицепремиерът.

По думите му би трябвало да се проявява смелост при внедряване на всички нови технологии, но на европейско ниво рефлексът понякога е точно обратното - първо да се пристъпва към регулиране, докато САЩ и Китай "дръзко инвестират в неща, от които ние се плашим".

"Но темите и икономиката на бъдещето ще са кой може да извлича енергия по непознат досега начин, изработването на нови материали, които правят неща, които до вчера са били невъзможни, днес да са възможни. Това е бъдещето и там трябва да обедним усилия и заедно, като членове на Европейския съюз, да се опитаме да променим съюза за по-добро", каза Дончев.

Според него миграцията няма да реши проблема с липсата на работна ръка, което се доказва от опита от последните десет години.

министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев

Снимка: БТА

"Трябва да бъдем дръзки, да не се водим от предразсъдъци, например - няма да развиване военна индустрия защото не е красиво. Но това е индустрия. Не сме си разпуснали въоръжените сили, ако не го произвеждаме ние, ще го произвежда някой друг", каза Томислав Дончев.

Министърът на икономиката и индустрията на България Петър Дилов също направи обращение към участниците във форума. Той посочи, че Гърция е важен партньор на България, заемайки четвърто място сред търговските партньори на страната ни с двустранен стокообмен на стойност 4,6 млрд. евро за 2023 година. За януари-октомври 2024 г. двустранният стокообмен между двете страни достига 3,9 млрд. евро, каза Дилов, цитиран от БТА.

"Тези данни потвърждават значителния потенциал, който съществува в икономическото сътрудничество между България и Гърция", каза икономическият министър.

министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов

Снимка: БТА

"България оценява високо последователната подкрепа на Гърция за присъединяването на България към Шенгенското пространство", каза Дилов.

Думата взе и министърът на развитието на Гърция Панайотис Теодорикакос, който беше категоричен, че Гърция ще подкрепи България за членство в еврозоната, "така, както го стори за присъедняването към Шенгенското пространство".

"Ние сме две съседни държави, свързани от много неща, с дълбоко исторически, културни и геостратетически връзки, но преди всичко ни свързват общи силни интереси, визии и ценности, които споделяме между нашите два народа. Ние сме много близки съседи, две страни членки на ЕС и на НАТО. Разбира се, тази връзка не се ограничава единствено във вековната ни история, но (се проявява) и в нашите общи цели за развитие на бъдещето", каза Теодорикакос, цитиран от БТА.

"Нашите две страни трябва да засилят допълнително сътрудничеството си и да укрепват присъствието на Европейския съюз в Югоизточна Европа", каза той, добавяйки, че двете страни трябва да поемат водеща роля на Балканите и да изиграят съвместна роля по отношение на разширяването на ЕС в посока Западните Балкани.

министърът на развитието на Гърция Панайотис Теодорикакос

Снимка: БТА

В една трудна ера на големи предизвикателства България и Гърция са призвани да си сътрудничат още по тясно през следващите години в областта на отбраната, миграцията, енергетиката, отбеляза гръцкият министър.

Според Теодорикакос настоящата 2025 година може да бъде крайъгълен камък в развитието на сътрудничеството между България и Гърция.

"От 1 януари в Югоизточна Европа започна да се оформя нова реалност след присъединяватето на България и Румъния към Шенген", каза той, посочвайки, че по този начин се създава нов голям пазар, без граници между Гърция, България и Румъния, който свързва Средиземно море с Черно море.

"Ние подкрепихме изцяло присъединяването на приятелска България към Шенгенското пространство и безрезервно ще подкрепим и присъединяването към еврозоната", каза Теодорикакос.

министърът на развитието на Гърция Панайотис Теодорикакос

Снимка: БТА

Той посочи, че премахването на граничния контрол създава благоприятни условия за увеличаване на трафика и обмена между двете страни, като се обърна с призив страната ни да реши проблема с малкия участък в Кресненското дефиле, който спъва реализацията на магистрала "Струма", а това от своя страна пречи свързаността между Гърция и България да бъде на по-високо ниво.

"Заедно можем да гарантираме създаването на регион с по-голяма трансгранична сигурност, с повече възможности за растеж и просперитет на гражданите на Гърция и на България", каза Теодорикакос.

ИЗБРАНО