Петър Филдишев: Газът балансира най-успешно производството на енергия от ВЕИ
Литиево-йонните батерии не са единствената технология за съхранение, другите технологии не трябва да бъдат пренебрегвани, заяви директорът на отдел "Търговия с природен газ" в МЕТ Енерджи Трейдинг България по време на участието си в "Green Transition Forum 4.0"
Газът е доказаното гориво, което най-успешно балансира производството на енергия от ВЕИ. Безспорна е ролята на съхранението на газа като балансиращ инструмент, затова колкото са по-големи хранилищата, толкова по-добре. Такова мнение изказа директорът на отдел "Търговия с природен газ" в МЕТ Енерджи Трейдинг България Петър Филдишев по време на участието си в най-успешния форум за зелен преход - "Green Transition Forum 4.0 - Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", организиран за четвърта поредна година от Dir.bg и 3Е News.
Тридневното събитие продължи от 26 до 28 юни. По време на форума над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри от 18 различни държави, проведoха ключовия разговор за утрешния свят.
Филдишев взе участие в панела "Енергийна трансформация - балансиран и устойчив микс и разширяване на взаимосвързаните мрежи" във втория ден на форума.
Модератор на дискусията беше Светослав Иванов, председател на Българската асоциация за природен газ, а участници, освен Филдишев бяха Ангелин Цачев, директор и член на Управителния съвет на Електроенергийния системен оператор (ЕСО); Иван Велев, търговец по продажбите, АСТ Commodities; Кирил Равначки, главен изпълнителен директор, "Булгартрансгаз";; Теодора Георгиева, изпълнителен директор, ICGB; Светослав Бенчев, председател на УС на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).
В началото на речта си Петър Филдишев акцентира върху това, че енергийната ефективност стъпва на три неща - всяка генерирана енергия да се използва максимално, да се допускат минимални загуби при транспорта ѝ и да е налице съответствие между производство и потребление.
"Първо, важното е всяко генериране на енергия максимално да се използва и това да намалява загубите. Второ, да имаме минимални загуби при транспорта на тази енергия. Тоест това означава децентрализация на производството, което се случва в момента с изграждането на ВЕИ-тата. На практика генерирането застава доста по-близо до консумацията и естествено елемент от това са и сигурните мрежи, които с нормалната си работа да гарантират минимизиране на загубите. Третият момент е да имаме едно съответствие между производство и потребление", обясни Филдишев.
По думите му с бума в изграждането на ВЕИ мощности на практика е била постигната тази децентрализация и генерирането е било приближено до консумацията, но в същото време са били отдалечени във времето.
"Приближихме ги като физическо разстояние и ги отдалечихме във времето, което някак си донесe тези дисбаланси, за които така шумно се говори", подчерта експертът и продължи:
"И последния месец, след тази вълна (бел. за изграждане на ВЕИ мощности), виждаме следващата вълна с батериите. Чудесно е, че се мисли за съхранението на тази енергия, но като се дава предимство при развитието на тази част от сектора, също не трябва да се забравя, че има и други технологии за съхранение на енергия и те не трябва да бъдат пренебрегвани".
Филдишев отбеляза, че енергията се съхранява не само като електрическа енергия, а и като газ, който все още не е изгорен, за да се произведе електрическа енергия.
"Третата технология, която може би е най-забравяна - това са възможностите за съхранение на топлинна енергия, която впоследствие може да бъде превръщана в електрическа. Ползвайки всички тези технологии, трябва да не пропускаме, че най-важно е всичко това да става с минимум превръщания, защото тогава наистина на физическо ниво минимизираме загубите, което няма как да не се отрази положително при търговията", увери директорът на отдел "Търговия с природен газ" в МЕТ Енерджи Трейдинг България.
И беше категоричен, че безспорно трябва да има инвестиции в съхранението на електрическа енергия.
"Най-малкото това е инструментът, който може да тласне развитието на технологиите за съхранение на електрическа енергия", подчерта Филдишев.
"Литиево-йонните батериите може би са технологията на деня, но не са най-вероятно технологията на бъдещето", каза експертът и добави:
"Газът е доказаното гориво, което най-успешно балансира производството на енергия от ВЕИ. Реално е по-добре, по-логично и по-целесъобразно енергията да се съхранява колкото е възможно преди превръщания. И май най-скъпо излиза съхранението на енергия, която съхраняваме в складовете за готова продукция на индустрията. Безспорна е ролята на съхранението на газа като балансиращ инструмент, затова колкото са по-големи хранилищата, толкова по-добре".
По думите на Филдишев с промяната на доставките и акцента върху LNG размерът (на хранилищата) има все по-голямо значение.
"Но има друг основен елемент - гъвкавостта на услугите. Те могат да направят този инструмент за балансиране смислен, защото с едни негъвкави услуги големите хранилища могат да останат частично празни", обясни той.
"Групата МЕТ, освен търговец, е и оператор, и собственик на четири газови хранилища в Германия. Така че насреща сме да обсъдим възможностите как тези услуги да станат по-гъвкави, включително съхраненият газ да може да се използва като гаранция при финансиране на дейността на енергетиката", подчерта Филдишев.
И допълни, че при създаването на политики за устойчив преход е добре политиците да обърнат внимание не само на удължаването на сроковете и на програмите, а и на по-ефикасното изпълнение на мерките.
"Частните инвеститори са може би най-логичният партньор относно бързина на взимане на решенията и с тяхното участие се гарантира една обоснованост на мерките, които ще се изпълняват", категоричен беше Петър Филдишев.
Най-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" е организирана от Dir.bg и 3Е-news. Форумът се проведе от 26 до 28 юни. На конферентните сцени в Sofia Event Center излязоха представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.
Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.
Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Вulgаrіа ОN АІR, Investor.bg, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори