Пекин и Вашингтон могат да разрешават различията, обяви китайското министерство на външните работи, след като президентът Доналд Тръмп смекчи тона, заявявайки, че е възможно постигането на търговско споразумение, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Търговските спорове със САЩ могат да бъдат решени чрез диалог и консултации, като търговският излишък на Китай "никога" не е бил насочен срещу Вашингтон, заявиха от министерството.

"Икономическото и търговско сътрудничество между Китай и САЩ е взаимно изгодно", заяви на пресконференция днес Мао Нин, говорител на ведомството.

Тарифните мерки не са добри за Китай, САЩ и целия свят, отговори на това говорител на Министерството на търговията на Китай. 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в интервю, че би предпочел да не налага мита на Китай, в контраст с предизборните му обещания, допълва АФП.

На въпрос в интервюто, излъчено снощи в САЩ по канал "Фокс Нюз", дали може да постигне споразумение с Китай за справедлива търговия, Тръмп заяви "Мога да го направя". Той допълни, че не би искал да налага мита срещу Китай, но оцени икономическия инструмент като "извънредно мощен", припомня АФП.

"Ние имаме огромна власт над Китай и това са митата, а те не ги искат и аз предпочитам да не ги използвам. Но това е огромна власт над Китай", заяви Тръмп по време на интервюто.

След като встъпи в длъжност в понеделник, Доналд Тръмп обяви, че новите мита върху целия китайски внос от 10 на сто може да влязат в сила на 1 февруари, а по време на предизборната кампания той споменаваше за ставки до 60 на сто, припомня АФП.

"Даже, ако митата станат факт, моля, да запазите спокойствие." За това призова от форума в Давос генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала.

"Усещам прекомерна превъзбуденост по темата", каза Нгози Оконджо - Ивеала в Давос. "Имаме нужда да вдишаме дълбоко".

"Ако прибегнем към ответен удар, независимо дали говорим за мита от 25 на сто или 60 на сто, то ще се върнем там, където бяхме през 30-те години на миналия век, ще станем свидетели на двуцифрени процентни загуби на световния брутен вътрешен продукт (БВП)", предупреди тя.

"Това би било катастрофа", коментира генералният директор на СТО.

Освен търговския излишък във взаимния стокообмен Тръмп посочва като аргумент за налагане на митата пратки фентанил от Китай до САЩ през Мексико и Канада.

ИЗБРАНО