ООН: Милиони работни места в риск заради търговската война на САЩ
Най-уязвими са азиатско-тихоокеанските икономики, Канада и Мексико
Милиони потенциални работни места може да изчезнат още тази година заради икономическия спад, предизвикан от търговската политика на американския президент Доналд Тръмп. Това сочи нов доклад на Международната организация на труда (МОТ), агенция на ООН, публикуван тази седмица.
Според прогнозата на МОТ през 2025 г. в световен мащаб ще бъдат създадени 53 милиона нови работни места — с 7 милиона по-малко от предвижданията отпреди година. Причините са влошените икономически перспективи заради търговски конфликти, наложени мита и нарастващо геополитическо напрежение.
Докладът стъпва на актуализираната прогноза на Международния валутен фонд (МВФ), който през април понижи очакванията си за глобалния икономически растеж до 2,8% за 2025 г. — от 3,2% в предишната си оценка. Като основен фактор се посочва несигурността, породена от поредица нови американски мита, въведени от администрацията на Тръмп срещу търговските партньори на страната.
МОТ подчертава, че близо 84 милиона работни места в 71 държави по света "са пряко или косвено свързани с потребителското търсене в САЩ" и следователно са изложени на риск. Най-уязвими са азиатско-тихоокеанските икономики, където близо 56 милиона работни места зависят от американския пазар. В Канада и Мексико подобен риск грози над 13 милиона работни позиции.
"Работници, свързани с потреблението и инвестиционното търсене в САЩ, в момента са изправени пред сериозна заплаха от загуба на доходи или работа заради по-високите тарифи и непредсказуемостта на бъдещите търговски мерки", се казва в доклада на агенцията.
От началото на мандата си Доналд Тръмп увеличи значително вносните мита за ключови продукти като автомобили и стомана, а наскоро обяви 9 юли за дата, на която ще наложи още по-високи "реципрочни тарифи" на страни, които не постигнат търговски споразумения със САЩ.
МОТ предупреждава, че наложените тарифи, хаотичното им прилагане и несигурността, която те внасят в глобалната икономика, тежат върху бизнеса и потребителите по цял свят. Работодателите вече са по-предпазливи в наемането на персонал в тази среда на нестабилност.
"Световната икономика расте с по-бавни темпове от очакваното. Ако геополитическото напрежение и търговските бариери се запазят, това със сигурност ще има негативен ефект върху трудовите пазари навсякъде по света", коментира генералният директор на МОТ Гилбърт Хунгбо.