НСИ коригира леко нагоре данните си за държавния бюджетен дефицит през 2023 г.
Стойността му е била 2% по окончателни данни на националната статистика, а показателят видимо се подобрява спрямо предходните години
България е завършила 2023 г. с бюджетен дефицит в размер на 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) или с минус 3,7 млрд. лв., сочат окончателните данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
Още по темата
Те са коригирани леко нагоре спрямо предварителните данни от април, които отчитаха дефицит от 1,9% от БВП.
Основната част от дефицита се дължи на подсектор "Централно управление" (1,9%, или 3,6 млрд. лв.), а местното управление е на минус 215 млн. лв. Социалноосигурителните фондове са реализирали излишък от 112 млн. лв.
Същевременно оповестените показатели сочат, че икономиката на страната се е възстановила след кризата, предизвикана от COVID-19 и войната в Украйна, и дефицитът постепенно намалява между 2020 г., когато достига 3,8% от БВП и 2023 г.
Намалява и държавният дълг, който през 2020 г. достига 24,4% от БВП (29,6 млрд. лв.), а през 2023 г. е 22,9% от БВП или 42,4 млрд. лв. При този показател окончателните данни се коригират надолу спрямо предварителната прогноза от април, когато дългът беше изчислен на 23,1% от БВП.
Статистическата информация за дейността на институционален сектор "Държавно управление", включително за дълга, дефицита и излишъка, се изготвя по хармонизирана методология на ЕС, припомнят от НСИ.
Поддържането на ниски нива на дълг и дефицит е сред критериите за въвеждане на единната европейска валута в страната. Според изискванията, бюджетният дефицит не трябва да надвишава 3%, а дългът - 60% от БВП.
Очаква се България да покрие до края на годината последния критерий за присъединяване към еврозоната - ценовата стабилност. След това по решение на парламента Министерският съвет е задължен да поиска извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка за готовността на страната да въведе еврото. С оглед на периода, в който се очаква да бъдат изискани докладите, се предполага, че в тях ще се използват данните за дълга и дефицита от 2023 г., тъй като тези за 2024 г. още няма да са налични.