Депутатите не разрешиха да бъде увеличен с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и шарка по дребните преживни животни.

Проекторешението за удължаване на работата на комисията с един месец беше отхвърлено и при прегласуването със 73 гласа "за", 90 "против" и 47 "въздържал се".

Сред мотивите за исканото удължаване беше необходимостта да бъдат изслушани голям брой длъжностни лица, експерти в областта на здравеопазването и животните, както и представители на засегнатите страни.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обясни, че след отказа за удължаване на срока на действие, временната комисия следва да представи доклад за дейността си.

По-рано депутатът от МЕЧ и председател на Комисията Борислав Петков коментира пред БНР защо според него е важно работата ѝ да продължи. 

Той посочи, че още от първото заседание е констатирал "доста разминавания между обясненията на администрацията в лицето на БАБХ, регионалните структури на агенцията и собствениците" по казуса с чумата по дребните преживни животни във Велинград.

"Всеки иска да се защити, но изначално, поне според мен и според голяма част от колегите, се забелязват пропуски, и то съществени, от страна на БАБХ. Основното е относно обследването на обекта, вземането на пробите, невъзможността да бъде комуникирано това със собствениците, и в един момент тази липса на информация е довела до напрежението, което е създадено."

Запитан означава ли това, че пробите са нелегитимни и не са взети както трябва, Петков коментира, че в следващите две заседания ще стане ясно: "Ако се установи, че пробите са взети не съгласно разписаните процедури, правото има ясна трактовка на това - нещо, което не е взето по правилата, а е породило нещо, в случая заповедта... Ще изследваме момента защо са поискани втори проби. За себе си имам известни предположения. За мен вземането на втори проби е в резултат на допуснати грешки при вземането на първите. Това ще стане ясно на последното заседание."

Обследва се и документалната комуникация на българските власти с лабораторията в Монпелие, уточни председателят на временната комисия и допълни: "Имам основания, въз основа на представените документи от страна на българските институции, да задавам въпроси."

В трикилометровата зона не са взети никакви мерки, изтъкна още Борислав Петков. По думите му мерките са "на лист" и "никой не контролира".

"Там функционира кланица, която работи с живи животни, което е пълен нонсенс спрямо заповедта, която е издадена. И това се случва пред очите на БАБХ. Не може да извоюваш подобно изключение в такава ситуация. Такъв прецедент не може да има в държавата."

"Там, където има дим, ще има и огън. Най-вероятно. Имам основания да задаваме още много въпроси, за да бъде изяснена и тази хипотеза, която се тиражира в общественото пространство" - така Петков отговори на въпроса имат ли основания подозренията, че се цели умишлено унищожаването на фермата във Велинград заради апетити към терени и пасища в околността.

Има изключително много законови пропуски, които ще бъдат включени в заключителния доклад с предложения за законодателни промени, стана ясно от думите на Петков. Според него "има доста притеснителни неща откъм действието на лабораториите в страната".

"Документът, с който е акредитирана - в него липсва щамът на чумата. Това е истината. Видно е и от сайта на акредитиращия орган, и на акредитирания орган", подчерта още Борислав Петков относно лабораторията, в която бяха изследвани пробите от Велинград.

 

ИЗБРАНО