Фискалният резерв е в достатъчно добри равнища и страната ни може да си позволи да финансира сделката за изтребителите F-16 наведнъж, каза министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от "Фокус".

По думите му бюджетният дефицит след актуализацията ще бъде около 2% по план, което съответства и е под 3% по Маастрихтски критерии.

"Не смятам, че това еднократно усилие би трябвало да се разглежда като сериозно разхлабване на фискалната дисциплина. Искаше ни се сделката да бъде форматирана с финансов модел за плащане на части, но понеже това е първата подобна сделка между българското и американското правителство, на този етап ще трябва да се финансира накуп, а когато придобием история в отношенията с Агенцията за въоръжение на САЩ, ще може да договаряме и по-гъвкави схеми в бъдеще", каза още министърът на финансите.

Той бе категоричен, че пари за сделката има и това няма да засегне останалите сфери. "Това е значително фискално усилие, когато се прави в рамките на една година, но добрите перспективи пред икономиката и доброто изпълнение на бюджета позволява това усилие да се случи еднократно", обясни министър Горанов.

Той уточни, че заем за плащане на сделката няма да бъде ползван.

"В годишния закон за държавния бюджет е разчетен един милиард вътрешни емисии. Не трябва да се търси пряка връзка между тях, те служат за запълване на фискалния резерв и за покриване на падежиращи плащания. Нашето намерение е да продължим да изпълняваме стратегията за поемане на дълга така, както е гласувана в края на миналата година", каза още Владислав Горанов.

Дали ще се осъществи тясно сътрудничество между България и Европейската централна банка, ще стане ясно от резултатите за постигнат напредък, каза още Владислав Горанов. Той припомни, че миналата година точно на 12-ти юли българското правителство и българската централна банка внесоха пред членовете на еврозоната писмо за намерение, в което е поет ангажимент за едновременно влизане и установяване на контакт с европейската централна банка по отношение на банковия надзор и успоредно с това кандидатстване в ERM.

Европейската централна банка работи от няколко месеца с шест български банки, обясни Горанов и уточни, че съвсем скоро се очакват резултатите, които Европейската централна банка е установила от тях. "С излизане на резултатите Европейската централна банка ще бъде готова да даде своята позиция за това, може ли да се осъществи тясно сътрудничество между България и Европейската централна банка. В допълнение сме предприели редица законодателни инициативи, свързани с изпълнението на ангажиментите, които поехме сами в средата на месец юли миналата година. Текът изменения в законодателството. Например в петата директива в мерките срещу изпиране на пари, закона за публичните предприятия, който в момента се дебатира в НС", обясни той.

Министър Владислав Горанов каза още, че в момента, в който се постигнат определените за приоритет законодателни решения, ще бъдат поканени европейските им колеги, за да оценят напредъкът. Ако бъде получена положителна оценка, ще бъде поискана среща с Еврогрупата, за да се приложи формално кандидатстването в ERM. Той изрази надежда процесът да върви гладко и да се постигне успех в рамките на тази година.