Кризисният период за пазара на имоти ще е относително по-кратък и по-лек
Ще има охлаждане и корекция, която ще е полезна, смята икономистът Владимир Сиркаров
Кризисният период за пазара на недвижими имоти ще е относително по-кратък и по-лек. Това прогнозира икономистът Владимир Сиркаров от Съвета по икономически и публични политики по време на национална конференция "Inspire to Higher" под надслов "Влиянието на очакваното и непредвидимото", организирана от Националното сдружение "Недвижими имоти", предаде БТА.
Експертът изтъкна, че действията на ЕЦБ по отношение на повишаването на основната лихва са дори закъснели и плахи. Инфлацията е едно от най-деструктивните икономически явления и води до сериозни дисбаланси в икономическо отношение, напомни експертът. По думите му в момента инфлацията е породена най-вече по линия на предлагането и в подобна инфлационна криза с очакване и за рецесия, се вижда, че отделните сегменти на инвестиционните активи също страдат и перспективите през следващата година не са толкова добри от гледна точка на чистото инвестиционно хеджиране на инфлационните рискове.
Според него съвсем естествено е и пазарът на имоти, с уговорката за сегментацията му, да има охлаждане и корекция, която според Владимир Сиркаров ще е полезна.
"Не мисля, че има предпоставки за появата на проблеми в сектора, каквито се появиха след глобалната финансова криза през 2008 г. през следващите няколко години. Кризисният период ще е относително по-кратък и относително по-лек", каза експертът.
Той открои по време на форума и темата за войната в Украйна, като изтъкна, че тя тепърва ще навлиза в "по-неприятни измерения" и допълни, че това ще има сериозни негативни икономически ефекти. По въпроса за енергийната криза в Европа експертът коментира, че основната причина за нея са "недалновидните действия на европейските бюрократи, структурирането на зелен преход по безумен начин", който, по думите му, всяка седмица се преосмисля и започват да се правят корекции. Същевременно той изрази надежда именно по линия на енергийната криза да могат да се намерят възможно най-устойчивите решения за ефективна диверсификация, което е от изключителна важност за бизнеса.
Георги Ангелов, старши икономист в Института "Отворено общество", изтъкна, че основното притеснение в САЩ и в европейските държави е свързано с влизането в рецесия.
"В САЩ имаме прегряваща икономика и там Федералният резерв вдига рязко лихвите, опитвайки се да охлади тази икономика, за да намали инфлацията. Там рецесията би била ефект от много високите лихви и това е целта", каза икономистът. Според него в Европа проблемът е с изкуствено създадената енергийна криза, когато "Газпром" започна да спира кранчето и притесненията бяха дали ще има енергия и дали няма да се стигне до затваряне на заводи, което значи по-малко производство.
Същевременно икономистът отбеляза, че енергийните притеснения на европейските държави вече намаляват, защото бързо започна строителството на терминали за втечнен газ. Според Ангелов лятното говорене за енергийна криза стимулира енергийните компании и страните от Европа по-бързо да действат и по думите му може би ще избегнем чак толкова тежка енергийна криза с пълно затваряне на цели индустрии. Може би рецесията няма да е толкова тежка, колкото смятахме преди няколко месеца, допусна икономистът.
Това, че в Европа нямаме прегряване като в САЩ, не означава, че ЕЦБ няма да вдига лихвите, предупреди Лъчезар Богданов, главен икономист в Институт за пазарна икономика. И това видяхме още вчера, допълни той, като изтъкна, че процесите са свързани и с борбата с инфлацията. По отношение на риска от рецесия икономистът посочи, че това е и въпрос на очаквания, които могат да прелеят в пазара и това ще рефлектира върху забавянето на някои инвестиционни проекти, което пък ще се отрази върху свързаните отрасли.
Мирослав Владимиров, член на Съвета на директорите на "ЕРА България", посочи, че колкото и да са повишени в момента лихвени проценти, те са "силно отрицателни". В момента се опитваме да овладеем инфлацията със силно отрицателни лихвени проценти, най-вероятно защото не можем да си позволим много положителни, защото едва ли икономиките биха издържали, без да влязат в сериозна рецесия", коментира експертът.
По думите му големият въпрос е дали паричната политика сега има същата сила и възможности да овладява инфлацията, както преди 30-40 години. Според експерта рецесията е в очакванията и той допълни, че много негативните очаквания в бизнеса могат действително да доведат до по-сериозен от очаквания спад в БВП.