Кристалина Георгиева подкрепи плана на Байдън за спасяване на икономиката на САЩ
Управляващата директорка на МВФ призова развитите икономики да предоставят повече ресурси на бедните страни
Управляващата директорка на Международния валутен фонд подкрепи плана на Джо Байдън за спасяване на икономиката на САЩ, предаде Франс прес.
Кристалина Георгиева заяви на виртуална кръгла маса с журналисти, че предвид изключителната несигурност и тежкото положение за домакинствата и предприятията заради коронакризата, отпускането на 1,9 трилиона долара е уместно.
Колосалната сума, предвидена за директни помощи за домакинствата, наред с други мерки, се натъква на опозицията на сенатори републиканци, които алармират за опасност от криза в сферата на публичните финанси.
Ние подкрепяме решимостта на президента Байдън да се концентрира върху отпускането на помощи и на средства за ваксини, тестове и здравни грижи, каза Георгиева.
Управляващата директорка на Международния валутен фонд призова развитите икономики да предоставят повече ресурси на бедните страни. Кристалина Георгиева смята, че в противен случай ще има голямо несъответствие в световния растеж, а това ще доведе до риск за стабилността и ще предизвика социални вълнения през идните години, предаде Ройтерс.
Тя заяви пред репортери, че 50 процента от развиващите се страни има опасност да изостанат още повече. Понижаването на стандарта на живот в тях ще направи още по-трудно постигането на стабилност и сигурност за останалия свят.
"Какъв е рискът? Социални вълнения. Може да го наречете загубено десетилетие. Може да бъде и изгубено поколение", каза тя.
По думите на Георгиева напредналите икономики са похарчили средно около 24 процента от своя БВП за антикризисни мерки по време на пандемията, в сравнение с 6 процента в нововъзникващите пазари и едва 2 на сто в най-бедните страни.
Тя отбеляза и трудностите пред държавите с ниски доходи във ваксинирането. Само една страна в Африка, Мароко, е започнала да ваксинира населението си.
Директорката на МВФ заяви, че ускоряването на ваксинациите може да допринесе за добавянето на 9 трилиона долара към глобалната икономика до 2025 г., значителна част от които да отидат за развиващите се страни.