Пекин продължава да заплашва Тайван. Ако съседната държава бъде нападната, това вероятно ще означава край на икономическите връзки между Китай и Запада. Икономистите вече са изчислили какво би означавало това за икономиката и финансовите пазари.

Всъщност военните маневри около Тайван трябваше да приключат в неделя, но според държавната телевизия те продължават (към момента на публикуване на статията във вторник китайските учения не бяха прекратени, това се случи в сяда - бел. ред). "Народноосвободителната армия" се е съсредоточила върху "съвместни операции срещу подводници и морски атаки". Някои китайски коментатори дори заявиха, че военните учения са редовни и могат да се превърнат в нова норма. По този начин пред Тайван можеше да се създаде постоянна заплаха от завоевателна война. Ако Китай наистина нахлуе в Тайван, това ще има драматични икономически последици в световен мащаб. Защото тогава свободният свят вероятно ще реагира със санкции, подобни на тези срещу Русия, след като Москва започна агресията срещу Украйна. Това ще доведе до икономическо откъсване на Запада от Китай, което ще има драстични последици за местните компании и фондови пазари.

Китай е най-важният търговски партньор на Германия, доста преди Нидерландия и САЩ. През 2021 г. Германия е внесла стоки на стойност 142,3 млрд. евро от Поднебесната, а е изнесла стоки на стойност 103,7 млрд. евро.

По поръчка на Баварската бизнес асоциация институтът Ifo е изчислил какво би означавало за германската икономика, ако тези силни връзки внезапно се разкъсат. Резултатът е, че отделянето на ЕС и Германия от Китай би струвало на Германия почти шест пъти повече от Брекзит. Така най-големият губещ от търговска война с Китай ще бъде автомобилната индустрия, която ще загуби около 8,5 % от пазарната си стойност, т.е. около 8,15 млрд. евро. След тях се нареждат компаниите, произвеждащи транспортно оборудване, които ще загубят 5,1 % от оборота си (1,5 млрд. евро), и машиностроенето, което ще загуби 4,3 % (5,1 млрд. евро).

Разбира се, подобно развитие ще засегне не само германските компании. По-скоро целият свят ще изпадне в дълбока рецесия, смята Джошуа Кутин, инвестиционен стратег в инвестиционната компания Columbia Threadneedle. Кутин е разработил и сценарий в случай на драстични санкции от страна на Запада срещу Китай. И едно е съвсем ясно според него: "Значението на Китай за световната икономика е несравнимо по-голямо от това на Русия". Поради това и въздействието ще бъде по-голямо. Той очаква, че в такъв случай фондовите пазари по света ще загубят драстично. За американския фондов пазар той приема минус от около 20 %, за Европа - от около 27 %, а за Азиатско-тихоокеанския регион - дори 34 %. "Разбира се, това не трябва да се разбира като точни прогнози", казва Кутин. Въпросът е по-скоро в пропорциите. Финансовият пазар на САЩ като цяло ще се отърве по-леко, което се дължи на факта, че икономиката на САЩ е по-силно задвижвана от вътрешната икономика. Освен това в САЩ вероятно ще постъпят много пари от цял свят, тъй като те се смятат за сигурно убежище.

Европа и Азия ще бъдат засегнати в много по-голяма степен икономически. В Азия китайските акции вече имат значителен дял в много азиатски индекси. Поради това фондовите пазари там вероятно ще пострадат най-много в относително изражение. Институтът Ifo обаче отива малко по-далеч в своя анализ. Той анализира и как биха могли да продължат нещата в средносрочен план след драстичните санкции и фактическото отделяне на европейската икономика от Китай.

Споразумение със САЩ може да смекчи последиците За тази цел са били симулирани пет сценария. В един от тях отделянето на западните държави от Китай е било съчетано с търговско споразумение между ЕС и САЩ. Според резултатите подобно споразумение би могло да смекчи негативните последици от отделянето от Китай за икономиките на Германия и САЩ, но не би могло да ги компенсира напълно. Все пак очакваните ползи от разширяването на търговските отношения със САЩ ще надхвърлят голяма част от разходите, свързани с отдръпването от Китай. В крайна сметка нетните разходи ще бъдат приблизително на равнището на очакваните разходи за Брекзит.

"Ако Германия като страна износител иска да пренастрои бизнес модела си, национализацията на веригите за доставки не е решение, което помага на икономиката", обобщава Флориан Дорн, който е участвал в проучването. Според него е по-обещаващо да се сключат стратегически партньорства и споразумения за свободна търговия със съмишленици като САЩ. "Това трябва да бъде целта на германската и европейската икономическа политика", казва той. Най-големият шанс обаче е да не се стигне дотам, а разумът да надделее в Пекин. Но това може да се окаже трудно. Колко е трудно, показа в понеделник съобщение в Twitter на Хуа Чунин, говорител на китайското външно министерство. Тя съвсем сериозно твърдеше, че Тайван принадлежи на Китай, защото там имало много ресторанти, в които се предлагали храни от китайските провинции. В отговор други потребители на Twitter отбелязаха, че в Пекин има много филиали на McDonald's.

Превод Dir.bg

Статията е публикувана ТУК >>