Министърът на земеделието Кирил Вътев каза пред журналисти в Брюксел, че днес е гласувал с "въздържал се" при обсъждането на европейски правила за новите геномни техники. Той уточни, че науката винаги изпреварва възприятието на обществото за тези нови техники. За съжаление у нас тези техники се възприемат като генномодифицирани организми (ГМО), поясни Вътев, цитиран от кореспондент на БТА. ГМО отдавна е отживелица, новите геномни техники правят чудеса, заяви той.

Кирил Вътев участва в заседание на министрите на земеделието от страните членки на ЕС. 

Европа изостава в това отношение. Не се прие окончателно предложението за въвеждане на нормативна уредба за новите геномни техники за ЕС, работата продължава, посочи министърът. По неговите думи тези техники са бъдещето, но засега половината от страните в ЕС са против.

Проектът за регламент за нови ГМО създава два различни пътя за пускане на пазара на "нови геномни техники" растения (категория 1) и растения, с по-сложни модификации (категория 2 - установените вече ГМО).

ЕК, българското Министерство на земеделието и храните и Комисията по ГМО към Министерство на околната среда и водите твърдят, че новите ГМО от категория 1 са еквивалентни на естествените растения и хибридите получени по конвенционален начин.

Миналата сряда българското правителство одобри позицията на страната за предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, която е положителна. След остра реакция на част от земеделските производители и различни обществени организации в петък се проведе извънредно заседание на парламентарната комисия по земеделие, на която беше решено, че позицията на страната ни ще се промени на "въздържал се".

Кирил Вътев каза още, че България, Полша, Унгария, Словакия и Румъния ще настояват догодина да има нова подкрепа от ЕС заради отрицателното въздействие на войната в Украйна за земеделците. Това съобщи министърът на земеделието Кирил Вътев пред български журналисти в Брюксел,, цитиран от кореспондент на БТА.

Министърът отбеляза, че по този въпрос предстои обща среща. Вследствие на нашите усилия Европейската комисия повиши тавана на украинската помощ от 250 на 280 хиляди евро и удължи срока до 30 юни догодина, поясни Вътев. Комисията категорично отказва да премахва таваните. България е единствената страна, която настоява за увеличаване на държавната помощ, отбеляза той.