Кирил Домусчиев след среща с шефа на НАСА: Има голям потенциал за партньорство във високите технологии
България има сериозни възможности да стане "космическа икономика", цитира думите на Бил Нелсън председателят на КРИБ
Българската индустрия има много голям потенциал да си партнира с НАСА във високите технологии и изкуствения интелект. И посещението на Бил Нелсън в страната ни го потвърждава. За мен беше удоволствие и чест да се срещна с администратора на Американската космическа агенция като представител на утвърдения български бизнес и КРИБ. Това написа в профила си в социалната мрежа Фейсбук председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
Бил Нелсън пристигна на визита в България в понеделник, след като в края на минилата година страната ни стана 32-та държава, която се присъедини към Споразумението "Артемида" (Artemis Accords) на НАСА. Международното сътрудничество по "Артемида" цели да подпомогне изследването на космоса за мирни цели. Той изнесе лекция пред студентите от Софийския университет и се срещна с президента Румен Радев и с министъра на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов.
"Нелсън е у нас година, след като страната ни стана част от "Артемида" - споразумението за стратегическо международно партньорство в областта на космическите технологии и изследването на Луната и Марс. Бившият астронавт, част от екипажа на совалката "Колумбия" през 1986 г., сподели увереността си, че живеем в златно време за изследването на космоса и че България има сериозни възможности да стане "космическа икономика" - да развива космически технологии и наука, и дори да има свой нов астронавт", добави Домусчиев.
НАЙ
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
"Дядо, не наранявайте гъските": Бизнесът търси алтернатива на принудителното угояване
ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи
Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа