Това за което ни обвиняват, че сме експлоататори и не даваме справедливи заплати, не е вярно. Тази година пак ще има около десет на сто ръст на средната заплата, заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев по време на церемония по връчване на наградите на победителите в конкурса "Мистър и Мисис Икономика" на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, която се състоя в НДК.

Прогнозата ни като КРИБ е и следващата година да бележим двуцифрен ръст на заплатите, но на специалисти, изтъкна Домусчиев. Той допълни, че бизнесът има нужда от образовани хора, специалисти, и изрази надежда за решаване на проблема с недостига на кадри, което ще допринесе за ръста на износа и на БВП.

Домусчиев отбеляза, че възможността за внос на работна ръка ще даде "свежест" на икономиката ни. Председателят на КРИБ благодари на правителството и на НС за подкрепата за решаването в кратки срокове на проблемите на бизнеса. Тези резултати водят до там, че сме на крачка от Еврозоната, от влизането в Шенген, по-добри доклади от ЕК и това е плод на съвместните ни усилия и работа с парламент и правителство, допълни председателят на КРИБ.

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви по време на церемонията, че уважава всички професии, но има една, която е по-различна. Това са хората, които не търсят работа, а дават, които не харчат пари от данъците на другите, а плащат такива и не се притесняват да рискуват собствените си пари, зоната на комфорт, и това са предприемачите, каза вицепремиерът. Той продължи, че успешните предприемачи получават награда под формата на печалба, но посочи, че те имат нужда и от обществено признание. Те са съществена част от националния капитал и ние трябва да ги пазим, развиваме и да ги даваме за пример, заяви Дончев.

Той посочи сред безспорните теми между правителството и бизнеса това, че икономиката ни трябва да расте повече и да и по-конкурентоспособна. Ние всички заедно трябва да направим икономиката ни по-бърза, по-агресивна, по-дигитална, по-високотехнологична, призова вицепремиерът деловите среди.

Вицепремиерът Марияна Николова пожела на фирмите да продължат да развиват успешен бизнес и допълни, че правителството ще продължи работа за създаване на благоприятна бизнес среда.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова благодари на представителите на отговорния бизнес в София, които са допринесли в последните десет години столицата да се развива възходящо, и изрази надежда това да е и благодарение на доброто партньорство с общината. Добрият бизнес е социално отговорен, каза столичният кмет и отправи апел работодателите да насърчават служителите си, които се включват по-активно в "зелените" политики на общината - използването на екоколи. А най-добре на обществения транспорт, защото тогава няма да има задръствания, а и въздухът ще е по-чист, допълни Фандъкова.

Министърът на икономиката Емил Караниколов изтъкна заслугите на работодателите и на работниците за развитието на икономиката и посочи, че правителството ще продължи да работи с деловите среди за нейния просперитет и за създаването на конкурентна работна среда.

Министърът на туризма Николина Ангелкова напомни по време на церемонията, че туризмът формира голяма част от БВП и допълни, че това става благодарение на усилията на деловите среди, както и на общите усилия между общините, бизнеса и правителството.

Министърът на земеделието Румен Порожанов посочи, че тази година не е била лека за сектора "земеделие и хранителна индустрия", но е била достатъчно успешна. Секторът, надявам се както и всички други, е обречен да върви напред и нагоре, заяви министър Порожанов.

Изпълнителният директор на А1 България Александър Димитров и изпълнителният директор на "Пощенска банка" Петя Димитрова станаха Мистър Икономика и Мисис Икономика за 2018 г. Наградиха им бяха връчени от вицепремиера Томислав Дончев и кметът на София Йорданка Фандъкова.