Темпът на увеличение на цените в ЕС и еврозоната се е ускорил минимално през юли. Това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.

Годишната инфлация във валутния блок достига 2,6% през юли, спрямо 2,5% през юни. За сравнение през същия месец на 2023 г. процентът беше 5,3%.

В ЕС се наблюдава същата тенденция през юли годишната инфлация е 2,8% след като през юни точете стойности от 2,6%. Година по-рано процентът беше 6,1%.

Графика: Евростат

За България годишната инфлация за юли, измерена според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), е без промяна спрямо юни и колкото средния темп за ЕС - 2,8%. Година по-рано обаче тя беше 7,8%.

Данните на Национналния статистически институт, публикувани в края на миналата седмица сочат, че инфлацията в България продължава низходящата си тенденция и през юли месец, като показателят отчете месечен ръст след три поредни месеца на дефлация. През юли месечната инфлация е 0,8%, а годишната се забавя до 2,4%, или с един пункт по-ниско от предходния месец, по данни на НСИ. 

Най-ниска инфлация през юли е отчетена във Финландия (0,5%), Латвия (0,8%) и Дания (1%). В другата крайност, най-висока е тя в Румъния (5,8%), Белгия (5,4%) и Унгария (4,1%).

Спрямо юни 2024 г. забавяне на темпа на годишната инфлация има в девет страни членки, без промяна е в четири и нараства в 14.

През юли 2024 г. най-голям принос за ускорението на цените в еврозоната има секторът на услугите (+1,82 процентни пункта, пр. п.), следвани от храни, алкохол и тютюн (+0,45 пр. п.), неенергийни промишлени стоки (+0,19 пр. п.) и енергия (+0,12 пр. п.).

ИЗБРАНО