Темпът на повишаване на потребителските цени еврозоната инфлацията се забавя до 1,7% спрямо 2,2% през предходния месец, сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат. Първоначалната оценка за инфлацията във валутния съюз беше 1,8%. За същия период инфлацията в Европейския съюз спада през септември до 2,1% на годишна база спрямо 2,4%, отчетени за август.

В България инфлацията през септември на годишна база е 1,5% спрямо отчетените 2,4% през предходния месец. Това показват данните на Евростат, изчислени спрямо Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) и публикувани днес на страницата на агенцията.

Най-ниски годишни нива са отчетени в Ирландия (0,0), Литва (0,4%), Словения и Италия (и двете с по 0,7%).

Най-високи са нивата на инфлацията в Румъния (4,8%), Белгия (4,3%) и Полша (4,2%). Спрямо август 2024 г. годишната инфлация се понижава в двадесет държави членки, остава без промяна в две и се повишава в пет.

През септември 2024 г. най-значителен принос за годишния темп на инфлация в еврозоната имат услугите (ръст от 1,76 процентни пункта (п.п.), следвани от храни, алкохол и тютюн (всички с ръст от 0,47 п.п.), неенергийни промишлени стоки (ръст от 0,12 п.п.).

Графика: Евростат

Тези данни затвърдиха аргументите за ново понижение на лихвените проценти от Европейската централна банка (ЕЦБ) на заседанието ѝ днес, предава Bloomberg. Макар че намалението изглежда почти сигурно, не е ясно какво ще се случи занапред. Някои централни банкери настояват за бързи съкращения, но "ястреби" в ЕЦБ призовават към предпазливост предвид още ускорената вътрешна инфлация.

Оспорвайки тези аргументи обаче, инфлацията в сектора на услугите се забави до 3,9% - под 4% едва за втори път от 2 години насам. Все пак показателят за основните цени, изключващ храните и енергоносителите, се задържа на ниво от 2,7%.

Графика: Евростат