Перспективите за развитие пред сектора "Металургия" са изключително позитивни поради постоянното увеличаване на търсенето на метали и преработката им до продукти с нова добавена стойност, свързани с прехода към нисковъглеродна индустрия и цифрова трансформация, през които минава България и страните от ЕС. Това заяви д-р Давид Сукалински, заместник-министър на икономиката и индустрията, по време на тържественото честване в София на днешния Ден на металурга. Патрон и почетен гост на празника беше президентът Румен Радев.

Заместник-министърът изтъкна, че въпреки предизвикателствата, свързани с цените на енергията и екологичните изисквания, секторът продължава да се развива и отбелязва значителни подобрения по отношение на ключови показатели.

Още снимки от събитието вижте ТУК>>

Той напомни, че традиционно металите са едно от най-съществените пера в българския износ, което нарежда страната ни сред ключови доставчици метали в ЕС. Износът на метални суровини и материали през последните години бележи тенденция на ръст, като през 2023 година изнесените стоки възлизат на обща стойност 8,6 милиарда лева.

През 2024 година, само за първите шест месеца, стойността на износа надвишава 6 милиарда лева с ръст от 25 на сто с прямо същия период за предходната година, посочи заместник-министърът, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

Металургията, тежката и добивната промишленост са неотменима част от пълноценното икономическо развитие на Европа, каза в поздравителното си слово президентът. Тук е огромният шанс на България да се позиционира много силно в тези процеси и да допринесем за бъдещето на Европа, добави държавният глава. Въпреки политическите и икономически превратности и сътресения през последните десетилетия, вие не само успяхте да съхраните гръбнака на българската индустрия - металургията, но и да го развиете, обърна се към индустриалците от бранша президентът. Убеден съм, че без здрав гръбнак, като металургия и тежка индустрия, никоя държава не може да претендира, че ще има устойчива, силна и независима икономика, каза още Радев.

Румен Радев и Никола Рангелов, председател на УС на на Българската асоциация на металургичната индустрия

Снимка: БТА

По думите му, в момента в Европа текат динамични процеси на мащабно преосмисляне на икономическото бъдеще на Европа Според него тежката индустрия се поставя в центъра на бъдещето икономическото развитие и на стратегията за стратегическа автономия на Европейския съюз. Ясно се осъзна, че за да бъде Европа автономна, независима и силна, да бъде важен играч на глобалната сцена, тя трябва да развива високотехнологична, но и пълноценна икономика, добави Румен Радев.

Трябва заедно, въпреки политическата нестабилност, да поставяме все по-настойчиво въпросите за бъдещето на нашата металургия, нашата тежка индустрия, добави държавният глава. Трябва специално отношение на държавата по отношение на енергийната политика спрямо този стратегически важен сектор, каза още президентът.

Никола Рангелов, председател на УС на на Българската асоциация на металургичната индустрия

Снимка: БТА

Нашите фирми са едни от най-добрите в света по своите качествени, екологични и енергийни показатели, заяви председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия Никола Рангелов, който разказа за историята на развитието на металургията в страната, чието начало е поставено през 1901 г. с предприятие в кв. "Връбница" - Бакърена фабрика. Сега българската металургия е експортно ориентирана, с високо качество на продукцията, екологосъобразна, с голям асортимент и много пазари, основно в Европа, каза Рангелов. България произвежда около 2 милиона тона продукция от металургичната индустрия, от които 1,2 млн. са продуктите на черната металургия, а останалите - на цветната металургия. България е сред първите 10 страни в Европа по производство на продукти на металургичната индустрия, каза Никола Рангелов.

Снимка: БТА

По думите му бъдещето на металургията е зелено. Рангелов изтъкна големите инвестиции на сектора, за да има "възможност зелената сделка да не е пречка, а да е предизвикателство и възможност". Българската металургия, както и металургията в световен мащаб, е в основата на зеления преход, цифровите технологии, превозните средства с нулеви емисии и това ни дава увереност, че ще имаме бъдеще, обобщи председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия.

Дмитро Захарченко, изпълнителен директор на "Промет Стиил" - част от групата Metinvest, изтъкна приноса на Асоциацията в защитата на интересите на металурзите и при създаването на ефективно лоби за индустрията. "Промет Стиил" е част семейството на металурзите в България и основен играч на пазара на черната металургия в страната, каза Захарченко и съобщи, че дружеството е произвело метал за строителството на редица ключови обекти, сред които метрото в София, магистрала "Струма" и други.

Президентът Румен Радев поздрави металурзите за техния професионален празник и връчи награди на четирима студенти за отличен успех

Снимка: БТА

Президентът Румен Радев поздрави металурзите за техния професионален празник и връчи награди на четирима студенти за отличен успех. Двама от тях са от Химикотехнологичния и металургичен университет в София, а другите двама - от Техническия университет - София.

Председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия Никола Рангелов връчи награди на "Промет" АД, за ръст от над 119 процента на произведена продукция в черната металургия през миналата година и на ELBAT АД, Долна Баня, за 190 процента ръст на произведената продукция в цветната металургия през 2023 г.

Снимка: БТА