Икономист от БАН: В бюджета има ценни проблясъци, критиките на БНБ са непремерени
Димитър Събев от Института за икономически изследвания към Българската академия на науките очаква партиите да използват предизборно "като цел и верую това с ниските данъци"
"Предложеният от служебното правителство бюджет не е лош, има ценни проблясъци и ако ползваме метафората за студентско оценяване, може би заслужава 4. Има важни неща, но е малко объркан и нереалистичен. Съмнявам се, че и приходите, и разходите ще останат в параметрите, посочени в документа" - това коментира икономистът Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.
Той заяви, че не може да гадае дали в парламента ще бъдат променяни параметри, но предположи, че "може и да се споразумеят, защото държавата наистина има нужда от бюджет". Допусна обаче, че партиите може да се използват предизборно "като цел и верую това с ниските данъци".
Според икономиста реалните параметри на това, което държавата ще получи със сегашната данъчна политика и ще изхарчи със сегашните разходни ставки, ще бъде чувствително по-ниско - може би с около 10 млрд. по-малко от всяка страна на уравнението.
Относно острите критики на БНБ срещу проекта на Закон за държавния бюджет Събев коментира: "Да се изказва български политик по отношение политиката на БНБ не е прието. Централната банка има независимост, трябва да се пази и например премиер и президент да говори как тя си върши работата според световната практика е недопустимо. По същия начин мисля, че от удобната си позиция в БНБ зад едни стени дебели каменни той (управителят Димитър Радев) да говори за горящия картоф, който е в ръцете на Министерството на финансте, не е напълно коректно".
Димитър Събев припомни, че управителят на БНБ веднъж вече е взел тежка позиция спрямо облагането на свръхпечалбите на банките и тогава неговата позиция е била чута и съобразена. "Затова мисля, че е непремерено това изказване. Като цяло колкото повече негативни думи се сипят за едно или друго нещо в нашата страна, толкова по-лошо правим на самите себе си. Този бюджет не е отличен, но това е нещото, което имаме на масата и може да ни послужи в бъдеще. И не е задължително да имаме съвършения бюджет, защото винаги някой няма да е доволен", добави икономистът.
Той обясни, че ситуацията в страната ни е такава, че искаме да влезем в Еврозоната, но имаме много голяма разлика в цени и доходи. "Ние може да сме отличници по Маастрихтските критерии, но имаме също формални и неформални критерии. Политиките по доходите не са самоцелни, не купуват само политическо спокойствие, а са средството България да се придвижи малко повече към равнищата за еврозоната", подчерта Димитър Събев.