Глобалните приходи от оръжия през 2023 година надхвърлят 600 милиарда долара
Много оръжейни компании рязко са увеличили продукцията си, тенденцията за увеличаване на продажбите ще се запази, сочи докладът на СИПРИ
Стоте най-големи оръжейни компании в света през 2023 г. са отбелязали значителен ръст на продажбите си, като влияние за това оказват войните в Украйна и Газа и напрежението в други точки по света, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Още по темата
Според публикуван днес доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI - СИПРИ) общите приходи на тези 100 компании през 2023 г. са се увеличили с 4,2% и възлизат на 632 млрд. долара, след като през предходната година имаше спад.
Приходите от оръжия, отчетени в доклада, се генерират от продажбата на военни стоки и услуги, отбелязва ДПА.
СИПРИ посочва, че много оръжейни компании рязко са увеличили продукцията си и също така прогнозира, че тенденцията за увеличаване на продажбите ще се запази.
"С оглед на големия обем неизпълнени поръчки и нарастващото търсене на оръжия през 2022 и 2023 г. общите приходи от оръжия на 100-те водещи компании през следващите години може да нараснат значително", пише в доклада.
Близо половината от приходите от глобалната продажба на оръжия се падат на американски компании. През 2023 г. те са генерирали приходи от 317 млрд. долара, което е с 2,5% повече от предходната година.
Двете най-големи оръжейни компании в света - "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin) "Ар Ти Екс корпорейшън" (RTX Corporation) обаче отбелязват лек спад.
Според СИПРИ по-малките компании са се представили по-добре на оръжейния пазар при повишеното търсене, породено от конфликтите в Украйна и Газа, напрежението в Източна Азия, както и от програмите за превъоръжаване на различни държави.
Ефектът от войните в Украйна и Близкия изток
СИПРИ наблюдава значителен ръст на производството и печалбите на оръжейните компании от Русия и Близкия изток, добавя БТА.
Руската държавна холдингова компания "Ростех", която контролира множество местни отбранителни компании, се изкачи с две места нагоре в класацията на СИПРИ и през 2023 г. се нарежда на 7-мо място. През 2023 г. "Ростех" отчита печалби в размер на 21,7 млрд. долара, като ръстът спрямо предходната година възлиза на 49 %.
Приходите на "Ростех" са 10 пъти по-големи от тези на единствената украинска компания в класацията -държавният оръжеен конгломерат "Укроборонпром" (JSC Ukrainian Defense Industry), чиито приходи за 2023 г. са 2,2 млрд. долара, а увеличението спрямо предходната година възлиза на 69%.
СИПРИ посочва, че официалните данни за руското оръжейно производство са оскъдни и подлежат на сериозни съмнения.
Шест компании от Близкия изток влизат в класацията на СИПРИ. Три от тях са израелски, а другите три - турски. Те са увеличили продажбите си с общо 18%.
За разлика от тях, увеличението на продажбите на оръжия в Европа (с изключение на Русия) е по-малко в сравнение с всеки един друг регион по света. Европейските оръжейни компании бележат ръст от едва 0,2 % или 133 млрд. долара. Това отчасти се дължи на факта, че те работят предимно по по-стари договори за сложни оръжейни системи с по-дълъг срок на изпълнение.
Четирите германски оръжейни компании в класацията със 100-те най-големи оръжейни компании в света са "Райнметал" (Rheinmetal), "Дил Дифенс" (Diehl Defence), "Тисенкруп" (ThyssenKrupp) и "Хенсолд" (Hensoldt). Всички те те бележат ръст на продажбите си от a 7,5% , което се равнява на 10,7 млрд. долара.