FT: Казахстан забранява реекспорта и паралелния внос в Русия на санкционирани стоки
Преди месец държавният секретар на САЩ Блинкън посети Астана и предупреди за възможни вторични санкции
От 1 април Казахстан може да въведе онлайн система, която ще проследява всички стоки, доставени и изнесени от страната. Според публикации в медиите това се прави, за да се предотврати паралелен внос и реекспорт на санкционирани стоки за Русия. През февруари държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън посети Казахстан и обсъди с властите на страната възможни вторични санкции, ако Астана помогне на Москва да заобиколи ограниченията, наложени от западните държави, пише в свой анализ Михаил Котляр в Газета.ру.
Казахстан от следващия месец може да въведе онлайн система, която ще проследява всички стоки, които влизат и излизат от страната, за да ограничи реекспорта и паралелния внос на продукти в Русия. Първи за това съобщи Eurasianet.
Така Казахстан прави опит да демонстрира, че спазва наложените от Запада ограничения, предназначени да изолират руската икономика, каза високопоставен източник на изданието.
"Нашето правителство многократно и много ясно е заявявало, че Казахстан не налага никакви санкции или ограничения върху търговията с Русия. Той обаче няма да позволи западните санкции да бъдат заобиколени и няма да се превърне в платформа за подобно заобикаляне", обясни източникът на изданието.
Както стана известно, 10-ият пакет санкции на Европейския съюз, наложен на 25 февруари, ще засегне и онези държави, които позволяват заобикаляне на наложените на Русия и нейни граждани ограничения.
Eurasianet писа, че намерението на Астана да въведе система за ограничаване на паралелния внос и реекспорт за Русия беше потвърдено от думите на външния министър на Казахстан Мухтар Тлеуберди по време на посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън през февруари. Тогава министърът отбеляза, че Казахстан винаги е имал силни търговски връзки както с Русия, така и с Украйна, така че настоящата ситуация е много трудна за страната.
В същото време Тлеуберди потвърди, че Астана и Вашингтон са в постоянна комуникация, за да избегнат вторични ограничения за доставка на санкционирани стоки за Русия, и благодари на Блинкън за факта, че Съединените щати "предварително докладват за възможни случаи, при които може да бъдад задействани вторични санкции".
Financial Times потвърждава информацията, публикувана от Eurasianet. Според британския вестник системата, която ще усложни паралелния внос в Русия, наистина ще заработи от 1 април.
Изданието отбелязва, че износът от Казахстан за Русия се е увеличил с 25% през 2022 г. За някои стокови позиции той беше нулев, а сега придоби промишлен характер. В самата Астана това се обяснява не само с реекспорта, но и с факта, че Казахстан често се използва като транзитна страна за стоки, идващи от Китай или Турция - те също не подкрепиха санкциите срещу Русия и продължават активно да търгуват с нея.
В началото на март Bloomberg съобщи, че Москва е успяла да заобиколи санкциите на ЕС и Г-7 и да получи необходимата западна технология, за да гарантира собствената си индустриална сигурност. А общият обем на вноса в страната се върна към показателите от 2020 г., когато санкциите все още не бяха в сила.
В статията на агенцията се подчертава рязкото увеличение на износа на чипове, полупроводници, интегрални схеми и други електронни компоненти за Русия през Турция, Казахстан и Обединените арабски емирства. Bloomberg отбеляза, че Москва всъщност купува санкционирани стоки през трети страни.
"В случаите с някои страни износът на технологии за Русия е нараснал от нула до милиони долари. Казахстан е добър пример. Преди началото на конфликта в Украйна, през 2021 г., страната доставяше модерни полупроводници на Русия само $12 000. А през 2022 г. вече за $3,7 милиона", се казва в публикацията.
Данни от Trade Data Monitor, компания, която проследява търговските операции по света, показват, че Русия е купувала чипове на стойност $163 милиона от ЕС, САЩ, Япония и Обединеното кралство. През 2022 г. обемът е намалял с почти $100 милиона. А доставките от страни, които подкрепят Русия, са се увеличили със същата сума.
Подобни модели са идентифицирани от анализатори за стотици различни продуктови категории, но те са особено забележими при предлагането на чипове и интегрални схеми, които се използват в отбранителната индустрия.