Френски ексфинансов министър: Никой французин не би се отказал от еврото
Ключовата дума е конвергенция - сближаването с останалите страни членки, и това ще е критерият за оценка на България, каза Мишел Сапен
"Еврото е общото благо, от което нито един французин не би се отказал". Това каза пред БНР министърът на икономиката, финансите и възстановяването (2014 - 2017) на Франция Мишел Сапен. С присъединяването си към ЕС, България също се е задължила да въведе еврото като своя официална валута. Освен това, валутният борд свързва страната първоначално с германската марка, която след създаването на еврото е била заменена от него. Сега това е "стабилната котва", към която е обвързан левът и която трябва да стане обща валута за страната, коментира Мишел Сапен.
Процесът на приемане на еврото във Франция започва преди много години и е свързан със създаването на еврото като единна валута, като Франция и Германия играят основна роля в него. Въпросът за еврото е бил предмет на сериозни дебати във Френската република. Въвеждането на валутата е имала, както привърженици, така и противници. "Привържениците на еврото най-накрая надделяха, но не с голямо мнозинство", каза бившият френски финансов министър.
Мишел Сапен обаче отбеляза, че днес нито една политическа партия не иска Франция да излезе от еврозоната, което подчертава стабилността и значението на еврото като обща валута в Европейския съюз.
Когато става въпрос за прилагането на европейските политики, или за присъединяването на дадена страна към определена зона, ключовата дума е "конвергенция" - сближаването с останалите страни членки, подчерта Мишел Сапен. Това е процесът, по който държавите трябва да се приближават към общите политики и да следват общ път. Именно това ще бъде оценявано при присъединяването на България към Еврозоната, коментира Мишел Сапен.