ЕС удължи санкциите срещу Русия заради войната в Украйна
Изненадващо Унгария се съгласи, след като малко по-рано от ЕК съобщиха, че ще продължат преговорите с Украйна за транзита на природен газ за Европа
Съветът на ЕС по външни работи съобщи, че днес е приел решение за подновяване на санкциите срещу Русия заради войната в Украйна. Санкциите остават в сила до 31 юли.
Още по темата
Икономическите санкции срещу руската страна бяха въведени през 2014 г. и бяха значително разширени от февруари 2022 г., се отбелязва в съобщението. Санкциите включват ограничения върху търговията, финансите, енергетиката, технологиите и стоките с двойна употреба, промишлеността, транспорта и луксозните стоки. Те обхващат също забрана за внос или трансфер на морски суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване от системата SWIFT на няколко руски банки и спиране на дейностите по излъчване и лицензите в ЕС на няколко подкрепени от Кремъл канала за дезинформация.
Отбелязва се, че ЕС остава в готовност да приеме допълнителни мерки при необходимост, предаде БТА.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас написа в социалната мрежа "Екс", че днешното решение ще лиши Москва от приходи, с които да финансира войната срещу Украйна. Русия трябва да плати за щетите, които нанася, допълни Калас.
Очевидно в последния момент единствената страна, противопоставяща се на санкциите срещу Русия - Унгария, е оттеглила възраженията си, но не става ясно при какви условие е станало това.
През миналата седмица унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че санкциите са навредили на икономиката на Унгария и че доставките на газ през Украйна трябва да се възобновят за енергийната сигурност на блока.
Малко преди днешната среща на Съвета на ЕС по външни работи обаче от ЕК съобщиха, че са готови да продължат дискусиите с Украйна относно доставките за Европа през газопреносната система на Украйна. Комисията е готова да асоциира Унгария в процеса на разговори заедно със Словакия, се казваше в изявление, прочетен пред европейските постоянни представители.
Доставките на руски газ през Украйна спряха на 1-ви януари след изтичане на договора за транзит. Словакия и Унгария продължават да настояват ЕС да се намеси, за да възобновя газовите потоци през големия тръбопровод на територията на Украйна.