Екстремно високите температури заплашват с екологична криза
За първи път в историята температурите в Обединеното кралство надхвърлиха 40 градуса, задържането на дълги горещини е безпрецедентно явление, обясняват го с климатичните промени
Лятото означава горещо време, за несвикналия европеец през последните години става и много горещо и това усещане е все по-често. Но екстремните горещи вълни през това лято са нещо ново. Западна Европа регистрира безпрецедентни жеги. За първи път в Обединеното кралство - островна държава с умерени температури и малки температурни отклонения през сезоните (досега) - се съобщава за температури от 40°C. А Националната метеорологична служба Met Office издаде първото червено предупреждение за изключителни горещини.
Неслучайно е горещо - през последните десетилетия се наблюдава безпрецедентно явление на задържане на зона на високо налягане изключително дълго, а топлината няма къде да отиде. Няма какво да измести топлото течение от Африка, което се запазва на Запад във Франция, Испания и достига до Англия, но вместо да се отмести на Изток, цялата топлина се концентрира на едно място, споделят учените.
Метеорологично това явление наподобява т.н. heat dome от миналата година, когато в Канада температурите достигнаха 50 градуса, припомня Апостол Дянков, ръководител програма "Климат и енергия" на световната природозащитна организация WWF-България. Това явление е комбинация на зони с ниско и високо налягане, създава се зона на високо налягане, която навлиза в супер стабилен период и ще стои една или две седмици поне в Западна Европа. Вятърът намалява, няма какво да размества атмосферните течения и се получава огромен похлупак.
Как световните учени-метеоролози обясняват явлението heat dome?
Понякога изгарящата топлина е впримчена в това, което се нарича топлинен купол или похлупак. Това се случва, когато силни атмосферни условия с високо налягане се съчетаят с влияния от феномена с високи температурни разлики в теченията Ла Ниня, създавайки огромни области от знойна топлина, която остава в капан под "купола" с високо налягане. Екип от учени, финансиран от програмата NOAA MAPP, изследва какво задейства топлинните куполи и установява, че основната причина е силна промяна (или градиент) в океанските температури от запад на изток в тропическия Тихи океан през предходната зима.
Обикновено топлинните куполи са свързани с поведението на друг феномен - струйния поток или jet stream, група от бързи ветрове високо в атмосферата, която обикновено се движи от запад на изток. Има глобален проблем, споделя Дянков, когато е топло над Арктика и няма какво да движи jet stream или т.н. високо атмосферно течение, то минава над умерените ширини и се задържа там.
Шансовете за горещи вълни са 10 пъти по-чести отколкото при естествен климат
"Промените в климата вече повлияха на вероятността от температурни крайности в Обединеното кралство", коментира ученият по климатични промени д-р Никос Христидис. Шансовете да видите 40°C в Обединеното кралство може да са до 10 пъти по-чести при сегашния климат, отколкото при естествен климат, незасегнат от човешкото влияние.
Вероятността за надвишаване на 40°C където и да е в Обединеното кралство през дадена година също бързо се увеличава и дори с настоящите обещания за намаляване на емисиите, такива крайности могат да се случват на всеки 15 години в климата на 2100 година. Метеорологичната служба на Обединеното кралство установи, че летата с над 40 градуса температура ще се повтарят на всеки 100-300 години, дори при настоящите обещания за намаляване на емисиите това може да намалее на 15 години до 2100 година. Според различни източници до момента се очаквало такива горещи вълни на Острова да се случат един път на 1000 години, а заедно със затоплянето до 90 г. веднъж на 300-400 години, очевидно е, че това се случва заради климатичните промени.
До няколко месеца ще излязат още по-задълбочени анализи, че това не би се случило, ако няма антропогенно затопляне, коментира и Апостол Дянков. Учените са категорични, че причина за по-честата поява на горещи вълни са климатичните промени.
Горещи вълни може да достигнат и България в края на седмицата
Прогнозите са вече, че опасно горещото време нахлува бавно и в Източна Европа. Горещите вълни може да се преместят и при нас, но в края на седмицата, очакват метеоролозите. Като цяло столицата е защитена от подобни явления, защото е на по-висока надморска височина и заобиколена от планини, коментира Дянков.
За съжаление често не придаваме значение на подобни вълни, но дългото задържане на високи температури не е било нормално явление до преди две десетилетия. Има процеси в природата, които се дестабилизират от такава вълна.
Ако температурите се задържат два-три дни повече от 38 градуса по Целзий, дърветата спират да помпат вода. Това е странно и стресиращо, защото сме свикнали под дървото да е сянка, разказва още Дянков. Под дърветата е сянка, защото са помпи за вода и я разпръскват в атмосферата. Едва във Франция през 2003 г. стана ясно, че има температурен праг, при който широколистните дървета просто спират да поемат вода и всичко започва масово да гори. Затова и цяла Европа - от Испания до Франция и Гърция вече пламват хиляди декари гори, а пожарите се разпалват допълнително от горещото време и топлите ветрове.
При високите температури стигаме до прагове, при които някои екологични граници се сриват, защото такива явления не са имали прецедент в умерени ширини, докато в тропиците екосистемите са подготвени. При нас екосистемите не са програмирани за толкова дълги горещи периоди, това е нещо, за което природата не се е адаптирала да го издържи, не са еволюирали в такава среда. И вместо това да отнеме столетия, трябва да се случи за десетилетия.
В градовете трябва да има повече растения и други каньони със зеленина. Необходими са ни задълбочени изследователски проекти кои видове ще бъдат засегнати и кои трябва да бъдат заменени, за да се справят с горещите вълни, коментира Апостол Дянков. В момента организацията работи по проекти за възстановяване на Драгоманското блато, на влажните зони и ще се съсредоточат и върху горите.
Хората също трябва да се адаптираме по-бързо към промените и да бъдем подготвени за резките аномалии, включително по-дълги горещи вълни.
Какви съвети дават метеоролозите, за да се предпазим от жегите?
Най-много трябва да внимаваме и да предпазим тези, които не могат сами да се запазят хидратирани. Това са малките деца, възрастните хора, хората със съпътстващи заболявания и тези, които живеят сами, са особено изложени на риск. Ако живеете сами, помолете роднина или приятел да се обади, за да провери дали не изпитвате затруднения по време на периоди на големи горещини.
Останете на закрито: затворете завесите в стаите, които са обърнати към слънцето, за да запазите вътрешните пространства по-хладни и не забравяйте, че навън може да е по-хладно, отколкото на закрито.
Ако излизате на открито, използвайте внимателно хладни пространства.Пийте много течности и избягвайте прекомерния алкохол.
Никога не оставяйте никого в затворено, паркирано превозно средство, особено бебета, малки деца или животни.
Опитайте се да не се излагате на слънце между 11 и 15 часа, когато UV лъчите са най-силни.
Разходете се на сянка, нанесете слънцезащитен крем и носете шапка с широка периферия, ако трябва да излезете в жегата.
Избягвайте физически натоварвания в най-горещите части на деня.
Не забравяйте да вземете вода със себе си, ако пътувате.
Проверете най-новата прогноза за времето и предупрежденията за температура.
По време на топло време ходенето на плуване може да осигури желано облекчение. Ако отивате в открити води, за да се охладите, внимавайте и следвайте местните съвети за безопасност.