България се класира на 63-то място в света от общо 213 държави и територии в нов индекс на споделената икономика, разработен и представен за пръв път от шведския мозъчен тръст Timbro. Класацията в България бе представена от Института за пазарна икономика, който е партньор в проекта.

Предишни анализи за размера на споделeната икономика се базират на анкети или полеви проучвания. За индекса Споделена икономика на Timbro изследователите са събрали месечни данни за трафика към 286 услуги в 213 страни. Проведено е и пълно преброяване на активните доставчици за 21 от 286-те услуги, сред които и Airbnb, използвайки програми за автоматизирано извличане на информация от интернет (т.нар. scraping).

"Индексът "Споделена икономика на Timbro" е първият световен индекс на споделената икономика. Той е съставен чрез използването на данни за обема на трафика и извличане на информация от самите сайтове на различните услуги, и дава нова представа за движещите фактори, стоящи зад peer-to-peer икономиката (икономика, основана на директни транзакции между купувач и продавач)", казва главният изследовател Александър Функе, доктор на науките в Университета на Пенсилвания.

Исландия, островите Търкс и Кайкос, Черна гора, Малта и Нова Зеландия оглавяват списъка с най-високи индекси, показва изследването. България се класира на 63-то място, като е в златната среда сред страните от ЕС. След страната ни са класирани Германия (77), Румъния (88), Австрия (115), Чехия (132) и Словакия (177), която е най-ниско в индекса сред страните от ЕС.