България има ресурсите да произвежда колите на "Фолксваген", правим още 2 завода
Преговорите с германския концерн продължават, директорът на автомобилния клъстър призова да спрат приказките по темата
Министърът на икономиката Емил Караниколов се въздържа от коментари по темата за решението на германския автомобилен концерн "Фолксваген" за бъдеща инвестиция в страната, но заяви, че България има готовност да произвежда автомобили. Работниците и бизнесът в България стигнаха до ниво, когато могат да правят цели автомобили, допълни пред журналисти министърът след участието си в конференцията на Българската петролна и газова асоциация.
Той изтъкна, че всеки стратегически инвеститор трябва сам да обяви за решението къде ще направи нови вложения и допълни, че скоро се очаква решението на Борда на директорите на компанията.
По-рано днес стана ясно, че ръководството на Фолксваген е отложила решението си, в коя държава ще строи завод за автомобили. Компанията избира между България, Сърбия и Турция.
Преговорите между България и автомобилния производител "Фолксваген" продължават и решението на компанията къде да изгради бъдещия си завод в Източна Европа ще е ясно най-късно през октомври, съобщи за БНР изпълнителният директор на "Аутомотив Клъстер" арх. Любомир Станиславов.
"Имаше създадено едно фалшиво усещане за това, че се очаква да има решение в рамките на вчерашния или днешния ден. Но, ако се следят много внимателно документите на самата компания, ще се види, че има процедура, която продължава. Преговорите с потенциалните локации всъщност тепърва преминават на завършваща фаза. Така че решението по отношение на това къде ще бъде техният нов завод, се очаква в този период от юни до октомври. И всякакви спекулации с по-ранни дати или предварително одобрени или избрани локации в случая са, меко казано, неуместни", коментира Станиславов и призова да спре с говоренето по темата, което би попречило на продължаващите преговори.
Той прогнозира, че в следващите години в страната ни ще бъдат изградени най-малко още 2 автомобилни завода.
Приватизация и инвестиции
В отговор на въпрос за сливането на агенциите по приватизация и по инвестициите, министър Емил Караниколов каза, че това е задължително и целта е засилване на инвестиционната част. Той мотивира сливането и с факта, че експертите от приватизационната агенция досега са работили със сериозни инвеститори и с документи, с които работят и в Агенцията за инвестиции. Караниколов изтъкна, че приватизацията вече е изчерпана като механизъм. Министърът съобщи, че новата агенция, която ще обедини двете досегашни, ще остане с двустепенна форма на управление. Това е най-добрият орган, поради тази двустепенна форма на управление, която ще зависи както от НС, така и от МС, допълни министърът.
По въпроса за отпадането на забранителния списък на предприятията за приватизация, министърът напомни, че досега по закон при приватизация на държавно дружество, което е в този списък, трябва да се вземе решение за това от НС. Сега този забранителен списък отпада и занапред приватизацията на всичко ще става само след санкция на парламента, подчерта министър Караниколов и напомни, че и в момента има дружества, които не са в забранителния списък.
Постигнатите резултати от членовете на Българската петролна и газова асоциация са важен показател за развитието на българската икономика, каза още министърът.
В рамките на конференция по този повод министърът изрази увереност, че активното сътрудничество с организацията ще продължи и в работата на Консултативния съвет по ресорния закон, което по думите на министъра ще е гаранция за вземане на решения в диалогичен режим за подобряване на бизнес-средата за бранша, който е стратегически за цялата икономика.