Ръст на разходите за храна, но и на похарчените средства за забавления през тази година спрямо изминалата 2023 г. По-високите заплати и способността за по-добро управление на финансите са основните фактори, определящи повишеното финансово благосъстояние на българите тази година. Това отчита проучване на компанията за финансови услуги и потребителско кредитиране "Фератум" (Ferratum), проведено в 13 европейски държави, включително България, цитирано от БТА.

За втора поредна година компанията провежда изследването Ferratum Insights - за най-новите тенденции в потребителското поведение във финансов аспект. В него са участвали над 14,7 хил. респонденти от държави с различна социално-икономическа среда, посочват организаторите на допитването.

Ръст на разходите за храна, но и за забавления

Снимка: ЕС/БТА

В сравнение с 2023 г. тазгодишното издание на Ferratum Insights разкрива ръст на разходите за основни нужди като храна. Растат обаче и изразходваните за забавления средства. През 2024 г. в България само 53% от анкетираните съобщават, че биха намалили разходите си за забавление - спад от 12% спрямо миналогодишните резултати. През 2023 г. 65% от попитаните са били склонни да ограничат това перо. Свиването на разходите за храна също намалява сериозно от 35% през 2023 г. на 11% през 2024 г. Това предполага значителна промяна в навиците и подобряване на финансови условия.

Жилищните разходи съставляват по-малка част от бюджета на българите. 66% от анкетираните българи заявяват още, че харчат по-малко от 20% от доходите си за жилищни нужди - наем, ипотека и др. За сравнение, при останалите пазари процентът на живеещите под наем или изплащащи ипотечни заеми е много по-висок. Средният процент на респондентите с разход под 20% за имотни нужди (от 13-те държави участнички) е 47%.

Повече спестявания

Средно 13-те анкетирани държави над 80% от посочват, че успяват да заделят до 19% от дохода си. За сравнение, 24% от анкетираните в България посочват, че успяват да спестят над 20% от месечния си доход, а това е по-високо от 20-те процента средно за останалите държави. Сред страните, включили се в изследването, са Германия, Дания, Нидералндия, Швеция, в които структурата на доходите, народопсихологията и стандартът на живот са различни.

Разходи за комунални услуги

Снимка: iStock by Getty Images

Разходите за комунални услуги у нас са по-достъпни за повечето хора. За 52% от респондентите в България разходите за комунални услуги са по-малко от 20% от общите доходи. Проучването сочи, че средният процент на запитаните в 13-те европейски държави, отделящи до 20% от това перо, е над 60%.

Погасяването на заеми

Разходите за изплащане на заеми, с изключение на ипотечните, варират в широк диапазон. Средно за Европа 30% от анкетираните харчат до 40% от дохода си, а 26% от тях - до цели 59%. Това води до значително натоварване на месечните бюджети за мнозина.

Повишено финансово благосъстояние

Снимка: Кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов

Увеличаването на заплатите (при 50,82% от запитаните) и способността за по-добро управление на финансите (при 31,15% от респондентите) са основните фактори, определящи повишеното финансово благосъстояние на анкетираните българи. Като най-чести причини за парични затруднения те определят допълнителните разходи и изплащането на заеми.

Според проучването финансовите перспективи пред българите остават умерено оптимистични със средна оценка 3,55 от 5, с малко под средните 3,6 за участвалите държави.

"Второто издание на Ferratum Insights показва положителна тенденция във финансовото благосъстояние на потребителите. С намаляването на инфлацията средно за Европа домакинствата имат по-оптимистичен поглед върху финансовото си благосъстояние и увеличават разходите си за несъществени нужди", казва Кристиян Каякас, изпълнителен директор на Ferratum.