Аржентинската централна банка ще запази основната лихва на равнището от 133 на сто - едно от най-високите нива в света, и ще наложи "пълзящ фиксиран курс", който постепенно отслабва песото с 2 на сто всеки месец след планирана рязка девалвация. Това съобщи днес в комюнике финансовата институция, цитирана от Ройтерс и БТА.

"Всички инструменти на паричната политика ще бъдат насочени към постигането на парично-кредитна стабилност и намаляване на инфлацията", обяви централната банка.

Министърът на икономиката на Аржентина Луис Капуто представи вчера пакет от икономически мерки за решаване на проблемите с огромния бюджетен дефицит, трицифрената инфлация и недостига на валутни резерви.

Луис Капуто заяви във вторник в телевизионно обръщение, че аржентинското песо ще бъде девалвирано със 100 процента от 400 за щатски долар до 800 за долар.

Сред икономическите мерки е заложено рязкото съкращаване на държавния сектор, респективно намаляване на държавните разходи. Възможно е да се сложи край на субсидиите в енергетиката и транспорта.

Новият президент либертарианец Хавиер Милей вече обяви, че намалява наполовина броя на министерствата - от 18 на 9.

Годишната инфлация в Аржентина е 143 процента, а националната валута се срина. Страната има и огромен фискален дефицит, търговски дефицит от 43 млрд. долара, както и плашещ дълг от 45 млрд. долара към Международния валутен фонд, като до април трябва да изплати 10,6 млрд. долара на официалните и частните кредитори (т.нар. Парижки и Лондонски клуб).

Ако не бъде овладяна, инфлацията може да достигне 15 000% годишно, предупреди Милей в речта си в неделя, когато беше официалната церемония по встъпването му в длъжност, като обеща да се бори за нейното изкореняване. Той също така предупреди за "дългова бомба" на стойност 100 милиарда долара.

Аржентина на Милей ще трябва да възстанови изчерпаните резерви на централната банка, които според оценката на анализаторите са нетно 10 милиарда долара в червена територия, да смекчи надигащата се рецесия, да намали бедността и да преструктурира кредитната програма за 44 милиарда долара с Международния валутен фонд.

В същото време суша засегна соята и царевицата, които са сред основните продукти в износната листа на Аржентина.