4-дневната работна седмица намалява стреса и повишава производителността, сочи проучване
Служителите също спортуват повече и спят средно с 38 минути повече всяка седмица
По-малко стрес и лек ръст на производителността. Това показват изнесени днес данни от проучване относно ефектите от четиридневната седмица в Германия, цитирани от Франс прес и БТА.
Още по темата
В продължение на шест месеца 41 германски компании участваха в програма за намаляване на работното време или дори за установяване на 4-дневна седмица - историческо искане от синдикатите в страната, проведено от консултантската компания "Интрапреньор" (Intraprenör).
Университетът в Мюнхен и международната инициатива за 4-дневна работна седмица (4 Day-Week Global), разпространена в 8 страни, между които Великобритания, Австралия и Португалия, координираха проекта.
Основното заключение от проучването показва, че сравнявайки непромененото седмично работно време (от 5 дни), 4-дневната (работна) седмица "значително" подобрява психическото и физическото здраве на служителя.
"Данните контрастират с мнението, че същото натоварване за изпълнение (на поставените задачи) за по-малко (работно) време може да доведе до увеличаване на усещания стрес" от служителя, установи проучването.
Участниците средно са преживели по-малко стрес през седмицата - 178 минути спрямо 191 преди провеждането на експеримента.
Служителите също спортуват повече и спят средно с 38 минути повече всяка седмица.
Тези "положителни ефекти" върху здравето вероятно ще "намалят отсъствията от работа в дългосрочен план", сочат данните.
Анкетираните се смятат за малко по-продуктивни, като в същото време работното натоварване не се променя.
Проучването обаче остава предпазливо по въпроса за производителността и отбелязва други ограничения. Не е доказано, че 4-дневната седмица увеличава печалбите на компанията, намалява отпуските по болест или въглеродния отпечатък.
От друга страна, 39% от компаниите са решили да приложат четиридневната седмица след края на програмата, а 34% от тях ще продължат експеримента.
В извадката от проучването повече от половината компании наемат от 10 до 50 служители в сектора на услугите, производството или строителството.
Четиридневната работна седмица отново се превърна в ключова тема в Германия след края на пандемията от COVID-19. Намалената работна седмица е едно от основните искания на синдиката на машинистите GDL в преговорите им с германския жп оператор "Дойче бан" (Deutsche Bahn) през март. Същото искане беше изразено и от работниците в стоманодобивната промишленост, където работодателите и синдикатите в сектора се споразумяха през декември за "колективно" намаляване на седмичното работното време от 35 на 32 часа, включително частична компенсация на трудовите възнаграждения.