При предаването на властта в Министерството на финансите днес новият министър Теменужка Петкова отвори дума за случилото се "през последните вече близо четири години в България"..., "което е меко казано тревожно". По думите й бюджетът за 2025 г. е едно от най-големите предизвикателства пред новото правителство. "Дефицитът е 18 млрд. лв. и трябва да се търсят начини той да бъде преодолян", каза Теменужка Петкова пред отиващия си служебен министър Людмила Петкова, цитирана от БТА.

По темата за 18-те милиарда най-напред се включи лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов.

Мотивирайки включването на ИТН в гласуваното днес правителство на Росен Желязков, след като преди време се зарече никога да не прави коалиция с ГЕРБ, Слави Трифонов каза, че го прави, "защото грозната истина е, че страната е пред фалит".

"Знаете ли какво означава да липсват 18 милиарда в бюджета? Означава, че ако сега няма правителство, което да приеме бюджет и да почне да оправя разрухата, причинена от Асен Василев, след два месеца държавата няма да има пари за учители, лекари, пенсионери, научни работници и т.н. Просто няма да има. И тогава трябва да се вдигнат данъците на всички и да се вземат нови многомилиардни заеми. Тоест, всички българи да обеднеят. Рязко да обеднеят. И да убием бъдещето..."

Както можеше да се очаква, съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори. "Ако имаше дупка от 18 милиарда лева в бюджета, това би означавало бюджетен дефицит над 9%, а не 3%, както обяви Министерството на финансите", написа на страницата си във фейсбук Василев. 

Документите, публикувани от Министерство на финансите показват, че 2024 г. е завършила с 3% дефицит, както е бил заложен в бюджета, и че "в парламента има внесен бюджет с 3% дефицит за 2025 г., въпреки значително раздутите разходи в него", коментира Василев.

Ако му трябва (на Слави Трифонов) извинение защо е влязъл в правителството, да го търси някъде другаде. Не и в 18-те милиарда, пише Василев.

Преди месец Василев подметна и друго - "че, който говори за някакви дупки от 18 милиарда, има дупка в главата си". 

На свой ред Людмила Петкова днес потвърди, че страната ни е приключила 2024 г. с бюджетен дефицит от 3%.

На 7 януари служебният мнинистър на финансите каза пред депутатите от бюджетната комисия, че служебното правителство е поело отговорност и е съставило проект на бюджет за 2025 година при спазване на изискванията на Закона за публичните финанси. Въпреки че по прогнозни оценки разходите значително превишават приходите, по-конкретно с 18 млрд. лева, служебното правителство внесе бюджет с дефицит от 3% от БВП, заяви Петкова пред членовете на бюджетната комисия на нейното първо заседание. 

Месеци по-рано, на пресконференция на 4 октомври 2024 г., Людмила Петкова заяви, че планираните разходи за 2025 г., оценени на база на действащите политики и прието законодателство, в сравнение с 2024 г., бележат номинален ръст от 18,1 млрд. лв., или ръст от 18,2 на сто. Това би бил допълнителен дефицит за 2025 г. от почти 12 млрд. лв. към този от 2024 г. от 6 млрд. лв (3%).

Служебният финансов министър изрично подчерта тогава, че "представената информация не представлява параметрите по бюджета за 2025 г., нито включва техните окончателни оценки и не следва по никакъв начин да се спекулира с нея, включително да не се разпространяват неверни изводи и заключения относно устойчивостта на публичните финанси".

Все пак препоръча да се вземат мерки за ограничаване на разходите. Според Людмила Петкова политиците трябва да постигнат консенсус за мерките, които трябва да се вземат за свиването на дефицита. Това тя отбеляза на няколко пъти. 

Пред депутатите на 7 януари, Людмила Петкова каза, че не служебното правителство трябва да предлага мерки за намаляване на разходи, а ако такава е волята на партиите, предложенията трябва да бъдат на депутатите и съответно приети от Народното събрание. Тогава Петкова заяви, че МФ е предложило мерки за повишаване събираемостта на приходите, без да се увеличават основните данъци и задължителните осигурителни вноски.

Днес, когато предаваше поста, Петкова каза на Петкова, че за проектобюджета за 2025 г. предстои да се коментира какви да бъдат приоритетните политики, които ще бъдат изпълнявани и съответно да бъдат намерени средства за това.

ИЗБРАНО