Кой ще оцелее на имотния пазар
0
155
Предприемачите, които разчитат на по-висок процент собствено финансиране на проектите си, са с най-aголеми шансове да оцелеят на жилищния пазар въпреки кризата. Това заяви ръководителят на отдел Финансиране на недвижими имоти в УниКредит Булбанк Мартин Гиков на изложението BalREc. Причината са затегнатите условия на банките за финансиране на проекти и изискваното за по-високо самоучастие.
Практика
През последните 6 месеца политиката на банките у нас претърпя сериозни промени. Ако преди това те бяха склонни да финасират 80-85% от даден проект, сега участието им се свежда до 65-70%, посочи Мартин Гиков. Това поставя в сравнително изгодна позиция инвеститорите, които разполагат със собствен капитал от продажби на зелено или от реализацията на предишни проекти.
В същото време на пазара излизат предприемачи, които търсят съинвеститори, за да завършат проектите си, или директно ги предлагат за продажба. Най-често в такава позиция са компании, които реализират мащабни проекти в няколко части и не могат да осигурят финансиране за настоящия етап от строителството, посочи Мартин Гиков.
Прогноза
Банкери и икономисти не се ангажират с прогнози за жилищния пазар у нас през следващите месеци, тъй като всичко ще зависи от развитието на финансовата криза. Ако тя се задълбочи, поскъпването на кредитния ресурс може да засегне цялата икономика и да доведе до намаляване на доходите, опасяват се от УниКредит Булбанк.
Мнения
Лъчезар Богданов от Industry Watch смята, че в макриокономически план държавата е стабилна и няма вътрешни фактори за рецесия. Въпреки това пазарът на имоти е в изчаквателна позиция заради нарастващата несигурност.
Според изпълнителния директор на КредитЦентър Тихомир Тошев в момента купувачите изчакват да видят ще растат ли още лихвите по кредитите и ще падат ли цените на имотите. Това ще продължи и в началото на следващата година, предупреди той.
Подобни наблюдения изказа и директорът на ERA България Теодора Димитрова. Според нея, ако пазарът през последната година отчита ръст, той се дължи на инерцията отпреди. Над 70% от продаваните жилища у нас са ново строителство, а при него сделките се приключват със закъснение, посочи тя.
Очакване
Брокерите обаче не регистрират срив на жилищния пазар. Причините са вътрешната миграция и високият процент собственост, които поддържат стабилно вътрешно търсене.
Проучване на УниКредит груп например сочи, че следващите 10 години над 15% от българите планират покупка на имот. Според регионалния директор на RE/MAX за България Илиян Николов строителите вече трябва да залагат на сериозни проучвания кои са купувачите и какво търсят. Добре дошли на истинския пазар на имоти - еуфорията свърши, обобщи той.