Това пише в броя си от понеделник в. „Дер Щандарт”, цитиран от „Фокус” и Радио България. Намеренията на компанията да инвестира в региона доведе до остра конкуренция между България и Румъния, които се опитват по всякакъв начин да привлекат на своя страна инвестиционната програма на „Фьост Алпине”.
В гонката се включи и Украйна, която обяви, че може да предостави за целта пристанището си „Пивдений” край Одеса. Турция също е сред чакащите, въпреки че не е спрягана за един от фаворитите. Особено емоционално се приема дебата между България и по-големия й брат Румъния.
„Настроението може да се определи като това между Германия и Австрия”, казва запознат с плановете представител на австрийския концерн. Българите разчитат да спечелят на своя страна инвестицията главно заради предлагания от тях евтин ток, а румънците заради автомобилната им промишленост, която се нуждае от подобни суровини. Дипломатически кръгове в Букурещ съобщиха миналата седмица, че София желае инвестицията на всяка цена. Това се потвърди и от приближени до мениджмънта на „Фьост Алпине” лица, които смятат, че „българите са най-агресивни”. Румъния печели главно с бързо развиващата се автомобилна индустрия и по-добрата инфраструктура. Миналата седмица австрийският канцлер Алфред Гузенбауер и румънският му колега се споразумяха да започне изграждането на морски път по Дунав, който ще е от полза на концерна. По данни на говорителя на „Фьост Алпине” Герхард Кюрнер доставката на електроенергия не играе толкова важна роля, колкото логистиката, снабдяването със суровини и инфраструктурата. През лятото се очаква да бъде изберан най-подходящият от десетте кандидати, а през есента ще бъде обявено и окончателното решение на концерна.