Краят на капитализма, какъвто го познаваме
Западният свят е в икономическа криза, сходна по въздействие с петролния шок от 1973. Това, което виждаме сега, е нищо друго освен последиците от неолиберализма, доминантният икономически и идеологически модел през последните 30 години, смята Филип Блонд от The Independent.
Разлагането на пазарите, вдъхновени по англосаксонски, до голяма степен се дължи на съвместното действие на две тенденции на "свободния пазар" - спекулацията и монополизма. За разлика от разпространеното мнение, свободните пазари, освен ако не са обект на гражданско регулиране, разпределяне на активи и устойчива намеса - винаги се стремят към монопол.
По сходен начин, ефективността не е нещо задължително присъщо на свободните пазари - те не създават от само себе си солидни инвестиции и мъдро управление. По-скоро, ако пазарите се изразяват само посредством цена и възвращаемост, и когато богатството под формата на активи и достъп до привлечен капитал стане така концентрирано както в XIX век (до който сценарий се доближаваме), тогава пазарите не насърчават нищо друго освен хазарт, маскиран като солидни инвестиции.
Например, през 1973 г. съотношението между инвестиции и спекулативен капитал бе 9:1; след 1973 тази пропорция се обърна. Цифрите, деривативите и ливъридж кредитите станаха толкова огромни, че стойността им сега далеч надхвърля съвкупната икономическа стойност на планетата. Например, през 2003 г. стойността на всичките деривативи в обращение бе $85 трилиона, а размерът на световната икономика - само $49 трилиона.
Тези съотношения нараснаха и според последни оценки стойността на търгуваните ценни книжа и инструменти надвишава фундамента на тези активи с 3:1. Дори ако тези активи се обезценят с 50% (за две години стойността на жилищните активи вСАЩ спадна с 25%), това просто означава, че съвкупният показател на стойността на глобалните ценни книжа ще остане два пъти над ливъридж базата (leverage - кредитен лост. Използване на предоставени ресурси, главно кредит, с цел увеличаване възвращаемостта на активите).
Тази приблизителна глобална скица прикрива дори и по-екстремни равнища на ливъридж кредитирането. Миналата седмица Carlyle Group фалира заради дългове в размер на $16.6 млрд. Този инвестиционен фонд усърдно е спекулирал с ипотечни ценни книжа, получили AAA рейтинг. Някои преценяват, че в края на живота на Carlyle, съотношението "кредит - стойност" е достигало 36:1. Разбира се, че има много подобни частни инвестиционни фондове в сходна позиция.
Несметната спекулация възникна заради голямата концентрация на богатство, станала факт след 1973. Защо? Понеже пазарите се стремят към монопол, когато малки групи хора контролират по-големи обеми активи. Данните от последните години стават все по-изразителни: най-богатите 10% от британците контролират богатството на нацията с пазарна стойност (без имотите) от 57% през 1976 до 71% през 2003. За същия период спекулативният капитал, който можеше да бъде привлечен и инвестиран от дъното на 50% британски граждани, е паднал от 12% до едва 1%.
Между впрочем най-богатите 1% от британците сега контролират - по нови правителствени данни - над една трета от пазарната стойност на нацията, а тук не се включват огромните суми в офшорни данъчни убежища.
От New Economics Foundation бе доказано, че икономическият ръст глобално не е оказал помощ на бедните. През 80-те, за всеки $100 от световния икономически растеж, най-бедните са получавали $2.20; към 2001 г. те са получавали едва 60 цента. Става ясно, че неолибералният ръст непропорционално облагодетелства богатите и така още повече "обеднява бедните".
Реалното увеличение на заплатите за водещите 13 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) бе под темпа на инфлацията от 70-те. Тази ситуация е укривана във Великобритания, тъй като отчитаната инфлация масово подценява действителната цена на живота.
Поради това получаващите заплати - за разлика от притежателите на активи - 35 години се сблъскваха с натиск надолу върху техния жизнен стандарт. Всъщност златният период за хората на заплата, като дял от БВП, бе между 1945 г. и 1973 г. - а не във възхваляваната ера на либерализацията.
Проблемът е в това, че никой сред имащите власт не разпознава кризата такава, каквато е - криза на несъстоятелност, причинена от масирано привличане на кредити. Неолибералите все още реагират така, сякаш инфарктната ситуация се корени в ликвидността. Грешат. Правителствата трябва да оказват подкрепа не на банки и спекуланти, а на потребителите, които имат всички основания да се безпокоят за бъдещето си.